Hdp: Akp Polisinin Pervasızlığı Doğrudan Milletvekillerimizi Hedef Almıştır

ANKARA(ANKA) - HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, dün Diyarbakır’ın Sur il&cced...

Haberler 14.09.2015, 13:20
Hdp: Akp Polisinin Pervasızlığı Doğrudan Milletvekillerimizi Hedef Almıştır

ANKARA(ANKA) - HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, dün Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto eden grubun içinde yer alan HDP milletvekillerinin çıkan olaylarda yaralanmalarına ilişkin, “AKP polisinin pervasızlığı dün daha da ileri bir noktaya daha taşınmıştır ve doğrudan milletvekillerimiz hedef alınmıştır” açıklamasında bulundu.

HDP Grup Başkanvekilleri Buldan ve Baluken, HDP’li milletvekillerinin Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan olaylarda yaralanmalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, dün Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto eden grubun içinde yer alan HDP’li milletvekillerinin polis tarafından “doğrudan” hedef alındığı savunularak, “AKP polisinin pervasızlığı dün daha da ileri bir noktaya daha taşınmıştır ve doğrudan milletvekillerimiz hedef alınmıştır. Sur’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı sonrasında, yaşanabilecek can kayıplarının önüne geçmek için ilçeye girmek isteyen Diyarbakır halkına polis saldırmıştır. Kitlenin içinde olan Diyarbakır milletvekilimiz Çağlar Demirel de polis saldırısına hedef olmuştur. Polisin bilerek ve hedef gözeterek yaptığı bu saldırı sonucu vekilimiz ayağından yaralanmış ve hastaneye kaldırılmıştır.  Aynı saatlerde, yaşanan tüm savaş kışkırtmalarına karşı barış ve kardeşlik için bir araya gelen Barış Bloğu’nun Galatasaray Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasına müdahale eden polis, burada da özellikle milletvekillerimizi hedef almıştır. Yaşanan bu saldırıda Antalya milletvekilimiz Saruhan Oluç, hedef gözetilerek sırtına sıkılan üç adet gaz fişeğiyle yaralanmıştır” denildi.

-“AKP’NİN EN BÜYÜK KORKUSU…”-

“AKP’nin en büyük korkusu, hakikatin halklara ulaşmasıdır. Halkın yaşanılanların gerçeğinin bilincine varması AKP’nin en büyük kâbusudur” denilen açıklamada, “Hakikatin ortaya çıkmasını engellemek için ulusal ve uluslararası hukuka uygun olup olmadığına bakmadan ne gerekiyorsa yapmaktadır. Buna bağlı olarak, bölgede yaşanan insan hakları ihlallerini ve hukuksuzlukları yerinde denetleyen ve raporlaştıran vekillerimiz de AKP’nin kolluk gücü gibi çalışan polis ve jandarmanın hedefindedir. Polis ve jandarma kaynaklı bu engellemeleri ve saldırıları şiddetle kınıyoruz. Sorumlularının derhal açığa alınmasını ve gerekli idari ve yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Tüm bunlar olurken, Meclis üyeleri darp edilirken ve saldırıya uğrayıp yaralanırken Meclis Başkanı’nın sessizliği de bir başka dikkat çekici konudur. Meclis Başkanı’nın bu sessizliği, hukuksuzluğu onaylamak anlamına geleceğinden onu zaman geçirmeden başkanı olduğu Meclis’in üyelerinin karşılaştığı engellemeler ve uğradığı saldırılar karşısında net bir tavır almaya çağırıyoruz.  Vekillerimizin hedef alınmasının asıl amacı, onlar üzerinden halklarımıza gözdağı vermek ve yükselen barış ve kardeşlik sesini onlar şahsında boğmaktır. Tüm yaşanan saldırılara ve engellemelere karşı şu bilinmelidir ki, Partimiz HDP barışın ve halkların kardeşliğinin sesini yükseltmeye devam edecektir. Hiçbir baskı bizleri bu yoldan alıkoyamayacaktır. HDP'nin barış, özgürlük ve kardeşlik yürüyüşü aynı kararlıkla sürecektir” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

(ÖZ/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@