Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı! “EYT için bütçede kaynağını oluşturduk”

EYT düzenlemesi ile ilgili son dakika gelişmeleri gündemde yer alırken, vatandaşlar da bu gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati açıkladı! “EYT için bütçede kaynağını oluşturduk”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair değerlendirmelerini aktardı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile ilgili de konuşan Bakan Nebati, önemli açıklamalara imza attı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Bakan Nebati’den bütçe açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, hazırladıkları her bütçede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda bütçe disiplininde asla taviz vermediklerini belirtti. Bütçenin uzun zaman sonra faiz fazlası verdiğini bildiren Bakan Nebati, şu ifadeleri kullandı: “Son 5-6 yıldır bütçe faiz fazlası vermemişti. EYT’nin geleceği çok açıktı, biz bunun önden tedbirini aldık. 5 milyona yakın ETY’linin emeklilik hakkı doğacak. Bunların yüzde 40’ı bu yıl emekli olabilecek. EYT için bütçede kaynağı oluşturduk, rahatız. EYT, bütçe üzerinde yüktür şimdi ama bu yükün karşılanmasının iyi hesaplanması ve buna göre altyapısının da oluşturulması lazım. En önemli noktası da burası. Rakam vermeyeyim ama biz EYT’nin kaynağını oluşturarak yeni yıla girdik” dedi.

“Çünkü çok güçlüyüz”

Bakan Nebati, bütçenin fazla vermesinin Türkiye’ye gücenmenin bir neticesi olduğunun da altını çizerek, Türkiye’deki toplumsal yapının ve makro ekonomik göstergelerin ne kadar iyi bir şekilde olduğunun, buna göre alınan tedbirlerin nasıl iyi bir sonuç doğurduğunun göstermesi açısından bir netice olduğunu belirtti. Bu yıl seçim yılı olmasına rağmen bütçe açığını yüzde 3,5’un altında tutacaklarını şimdiden iddia ettiğini belirtti. 

Bakan Nebati; “Çünkü çok güçlüyüz, iyi gidiyoruz, performans çok iyi. Uluslararası alanda da resesyon riskinin yavaş yavaş ortadan kalktığı bir dönem, bizim için avantaj olacak ve cari açığın giderilmesi noktasında bize çok büyük katkı sağlayacak. Atılacak adımlar ve dünyadaki enflasyonun Türkiye’de de olduğu gibi düşmeye başlamasıyla resesyon riskinin daha alt seviyelere geldiğini görüyoruz” dedi.

SONRAKİ HABER