Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den enflasyon açıklaması

T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'den bugün sabah saat 10:00'da açıklanan enflasyon rakamları sonrası ilk resmi açıklamalar geldi. Bakan Nebati resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den enflasyon açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'den enflasyon açıklaması - T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati'den bugün sabah saat 10:00'da açıklanan enflasyon rakamları sonrası ilk resmi açıklamalar geldi. Bakan Nebati resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

"Dünyanın en büyük ekonomileri enflasyon ve resesyon endişeleriyle boğuşuyor. Bu ülkeler, son 40-50 yılın en yüksek enflasyon oranları karşısında ekonomilerinin durma noktasına geleceğinden endişe duyuyorlar.

Enflasyonla mücadele süreçleri birçok ülkede para politikasının tedrici olarak sıkılaştırılması ile gerçekleşmekle birlikte resesyon ihtimalinden dolayı dünyada birçok ülke negatif reel faiz politikası uyguluyor.

Bizler, yatırımı ve üretimi durdurmadan enflasyonla mücadelemizi sürdürüyoruz. Politikalarımızı da yatırım ve üretimi teşvik etmekten yana kullanıyoruz. Böylece, makine ve teçhizat yatırımları, 2022 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %17,8 artmıştır.

Önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da hız kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Bugün açıklanan Ağustos ayı enflasyon verileri de bu projeksiyonlarımızı destekler niteliktedir. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz."