Havayolu şirketleri grev kararı aldı

Almanya'nın en büyük hava yolu şirketi Luthansa iki günlük grev kararı aldığını açıkladı.

Havayolu şirketleri grev kararı aldı

 Almanya'da hava yolu şirketleri grev kararı aldı. Lufthansa hava yolu şirketi pilotları ücret görüşmelerinden tatmin olmadıkları için sendika ve şirkete karşı istediklerini elde etmek amacıyla böyle bir karar aldıklarını duyurdu.

Avrupa'nın en ünlü hava yolu şirketi Lufthansa pilotları, dünyada en fazla yolcu indirme bindirme faaliyeti gösteren Frankfurt havalimanının değerini arttırdıkları ama kendilerine verilen değerin az oldukları gerekçesiyle çarşamba ve perşembe günlerini kapsayan 2 gün grev kararı aldı. Pilotlar ile Vereinigung Cockpit Sendikası arasında ücret toplantıları devam ediyor. 

Lufthansa pilotları geçen hafta 1 günlük grev kararı alarak başta Almanya ve Avrupa geneli olmak üzere uçuşlarda sorunlar yaşanmasına neden oldu. Pilotlar istedikleri ücreti elde edene kadar haklılıklarını sürdüreceklerini belirtti. Vereinigung Cockpit Sendikası Sözcüsü Matthias Baier, ''Lufthansa’dan ciddi bir teklif varsa müzakere etmeye istekli olduğumuzu bildirdik. İlk grevimizin ardından herhangi bir olumlu teklif alamadık. Aldığımız grev kararı şirketten gelecek ciddi bir teklifle önlenebilirdi. Pilotlarımızın ücretlerinde bu yıl için yüzde 5,5'lik bir ücret artışı, gelecek yıldan itibaren de ücretlerin otomatik olarak enflasyon seviyesine uyarlanması talebimizi savunacağız'' ifadelerini kullandı.

Geçen 1 günlük grev kararı sonrası Almanya geneli ve diğer bölgelerde hizmet veren Lufthansa şirketinin tüm uçuşları iptal edildi. Şirket bir gün içerisinde pilotların grev kararı sonrasında milyonlarca euro zarar ettiklerini açıkladı. 130 bin yolcu ve 800 uçuşun grev nedeniyle iptal edilmesi ortaya 32 milyon euro zarar oluşturdu. Lufthansa pilotlarının talep ettikleri ücret şirkete daha fazla yük olacağı maliyetleri karşılayamayacakları için kabul etmediklerini bildirdi. 

Almanya'da pilotlar kazandıkları ücretin yaptıkları meslek karşısında az olduğunu belirterek şirkete karşı direnişlerini grev yoluyla kabul ettirmeye çalışıyor. Pilotlar ilk mücadelesinde şirkete 1 günde 32 milyon euro zarar ettirdi. Aradan geçen 1 hafta içerisinde taleplerinin karşılanmadıklarını görünce çarşamba ve perşembe günlerini kapsayan 2 günlük grev kararı aldıklarını açıkladı. Pilotların yeni ücret talepleri şirkete yıllık 900 milyon euro ek maliyet getirecek. Personel maliyetleri de yüzde 40 artacağını belirten Lufthansa, bu maliyetleri karşılayamayacaklarını belirten yazılı açıklama yaptı.