Halk ayaklandı diye kandırmışlar

DARBE girişimi gecesi Ulus ve Harbiye'deki TRT binaları ile Beşiktaş’ta yaşanan olaylar sırasında gözaltına alınan  aralarında 4 albayın da bulunduğu 36 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Haberler 18.07.2016, 15:05
Halk ayaklandı diye kandırmışlar
DARBE girişimi gecesi Ulus ve Harbiye'deki TRT binaları ile Beşiktaş’ta yaşanan olaylar sırasında gözaltına alınan  aralarında 4 albayın da bulunduğu 36 kişi çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Aralarında 40 Hava Harp Okulu öğrencisinin bulunduğu 127 kişinin ise halen Asayiş Şube Müdürlüğü'nde tutulduğu öğrenildi. Soruşturmada darbe girişiminde gece yarısı kaldırılan askerlerin "Halk ayaklandı, Bu ayaklanmayı bastırmamız lazım" denilerek sokağa çıkarıldıkları öğrenildi.

TRT BİNALARINA GİRENLER TUTUKLANDI

Asayiş Şube Müdürlüğü'nden dün geniş güvenlik önlemleri altında iki belediye otobüsüne bindirilerek Çağlayan Adalet Sarayına götürülen  aralarında 4 albay, yüzbaşılar, binbaşılar ve uzman çavuş rütbesinde bulunan 36 kişinin çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi.

GÖZALTILAR ARASINDA 40 HAVA HARP OKULU ÖĞRENCİSİ VAR

Öte yandan olay gecesi vatandaş ve polis tarafından yakalanan 127 kişi ise halen Asayiş Şube Müdürlüğü'nde tutuluyor. Gözaltındaki şüpheliler arasında 40  Hava Harp Okulu öğrencisi olduğu öğrenildi. Öğrencilerin, Yalova’daki kamptan alınarak İstanbul’a getirildiği ve İstanbul’un çeşitli yerlerine dağıtıldığı öğrenildi. Bazı öğrencilerin tankların içinde yakalandığı belirtildi.

POLİSLE DOSTLUK KURMAYA ÇALIŞMIŞLAR

Gözaltında ifadeleri alınmayan ve kimlik tespitlerinin ardından mahkemeye sevk edilmeleri beklenen şüphelerin polislere akrabalarının da polis olduğunu anlattıkları, vatanlarını sevdiklerini darbe olduğunu bilmediklerini söyledikleri öğrenildi.

 "HALK AYAKLANDI" DİYE KANDIRMIŞLAR

Yapılan soruşturmada darbeci üst düzey komutanların halkın tepkisi üzerine, birliklerdeki diğer askerleri, saat 02.00 sıralarında  uyandırarak “Halk ayaklandı. Bu ayaklanmayı bastırmamız lazım” diyerek kandırdıkları ortaya çıktı. Gözaltına alınan erlerin, sözde ayaklanmış halkı bastırmak için mücadele etmeye çalıştıklarını söyledikleri belirtildi. Bazı askerlerin "Biz piyadeyiz, hayatımızda tanka binmemiştik. Bizi tanklara bindirip sokağa çıkardılar" dedikleri öğrenildi.

YARIN ADLİYEYE SEVK EDİLECEKLER

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde tutulan şüphelilerin yarın Çağlayan Adalet sarayına sevk edilmeleri bekleniyor.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@