Halil Berktay: Sonuç Ahlaki Açıdan İyi Oldu, Hak Yerini Buldu

-A.Ü. SBF’nin efsane hocalarından Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Halil Berktay, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Haberler 03.11.2015, 11:35
Halil Berktay: Sonuç Ahlaki Açıdan İyi Oldu, Hak Yerini Buldu

-Halil Berktay: Oynak bir seçmen kesimi, AK Parti’nin iktidar olamamasının barış ve istikrar açısından ne ağır sonuçları olabileceğini, muhalefetin yıkıcılık dışında bir şey vaat etmediğini beş ayda gördü ve anladı…

ANKARA(ANKA) – A.Ü. SBF’de 70’lerin efsane hocası Prof.Dr.Halil Berktay, 1 Kasım seçimlerini değerlendirdi.

Sabancı Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Berktay, “serbestiyet.com” adlı internet sitesinde görüşlerini açıklarken “Her şey bir yana, ahlaki açıdan iyi oldu. Doğrusu pek ummuyordum ama sonunda hak yerini buldu” dedi.

Berktay, seçimlerin sonucunda “oynak bir seçmen kesiminin” belirleyici olduğunu bildirdi. Halil Berktay, “Oynak bir seçmen kesimi, AKP’nin iktidar olamamasının barış ve istikrar açısından ne ağır sonuçları olabileceğini, zira muhalefetin yıkıcılık dışında hiçbir şey vaat etmediğini, şu beş ay boyunca kendi tecrübesiyle görüp anladı” dedi.

-“YUNANİSTAN TELEVİZYONUNDA KERLİ FERLİ ADAMLAR…”-

Seçimlerden önce bulunduğu Yunanistan’da televizyon kanallarındaki tartışmaları izlediğini kaydeden Berktay bir izlenimini şöyle anlattı:

“Bayram tatilinde burada değildim. 31 ekim gecesi otelde bir yığın televizyon programı arasında gezindim. Hemen hepsi aynı şeyi söylüyordu. ‘Şiddet dolu’ bir ortamda yapılan bu seçimlerde, Türikye’yi daha fazla ‘istikrarsızlık’ beklemekte… Kerli ferli Yunan siyaset adamları ve yorumcuları, çok olgun ve bilir havalarda, kah o ekran, kah bu ekran, çok olgun ve bilir havalarda ‘Erdoğan’ın politikalarının’ herşeyi nasıl çıkmaza ve yıkıma sürüklediğini anlatıyordu.

Pek öyle çıkmadı sanırım. Bu sabah durup geriye baktığımızda, ‘AKP’de bölünme yaşanacak, iç savaş  çıkacak, NATO müdahale edecek’ noktalarına kadar uzanan bu tür sözümona tahlillerin, Hasan Bozkurt’un son yazısındaki ifadeyle ‘dilek kutusuna atılan notlar’a benzediği açıklık kazanıyor.”

İlk turda AK Parti’yi uyaran seçmenin, bu kez “devirmeci cepheye” muazzam bir ders verdiğini, giden yüzde 8 oyun bu kez geri geldiğini savunan Bektay, “7 Haziran’da anti-AKPciler zafer çığlıkları atarken, Türkiye’nin önünde bir uçurum açıldı. Önce ‘restorasyon’ uğrunda bir ‘yüzde 60’lık blok’ özlemi devreye sokuldu. Bu uğurda HDP’nin MHP’yle yanyana gelmesi dahi istendi” dedi.

Berktay seçim sürecinde batının bazı gazetelerinin bazen özel muhabirler yollayarak, bazen yerel ve “doğal olarak solcu” kadroları aracılığıyla, bu “özyönetim” ve “şehir gerillasını” göklere çıkardığını da anlattı.

Halil Berktay yazısında seçimleri ayrıntılı analize tabi tuttu.

Seçim sonuçları konusundaki tahmininin AK Parti hariç yaklaşık olarak tuttuğunu kaydeden Halil Berktay, “serbestiyet.com” daki köşesinde seçim sonuçları üzerindeki değerlendirmelerinin süreceğini bildirdi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@