Hakkari'de kalıcı barış çağrısı

Behçet DALMAZ/HAKKARİ, ()-KAMU Emekçileri Konfederasyonu (KESK) Hakkari Şubesi, 1 Eylül Dünya barış günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında silahların susması ve kalıcı bir barışın gelmesi çağrısında bulunuldu. KESK Hakkari...

Haberler 01.09.2016, 13:11
Hakkari'de kalıcı barış çağrısı

Behçet DALMAZ/HAKKARİ, ()-KAMU Emekçileri Konfederasyonu (KESK) Hakkari Şubesi, 1 Eylül Dünya barış günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında silahların susması ve kalıcı bir barışın gelmesi çağrısında bulunuldu.
KESK Hakkari Şubeler Platformu, 1 Eylül Dünya Barış günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. KESK Toplantı Salonu'ndaki açıklamayı okuyan Şube Başkanı Cemal Balıkesir, Hakkari ve Şırnak'ın ilçe yapılıp yerlerine Cizre ve Yüksekova'nın il yapılması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Balıkesir, KESK olarak Yükeskova ve Cizre'nin il olmasına karşı olmadıklarını ancak, Hakkari ve Şırnak'ın da ilçe olmasını kabul etmediklerini söyledi. Balıkesir, şöyle dedi:

"Halkımızın gündemi ilçe merkezlerinin değiştirilmesi değildir. Halkımızın gündemi savaşın bir an önce son bulması, barışın ve ortak yaşam zemininin oluşturması, yakılan, yıkılan il , ilçe merkezlerinin bir an önce inşa edilmesidir.Türkiye içinde ve dışında çatışmaların artmasıyla birlikte, barış talebinin öne çıktığı bir dönemde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutluyoruz. Bu yıl 1 Eylül Dünya Barış günü, yaşadığımız coğrafyada artan çatışma, saldırı ve katliamların, içerde ve dışarda kışkırtılan savaş ve şiddet politikalarının sonucu olarak yaşanan ölümler, baskı ve şiddet uygulamalarının yaşandığı bir döneme denk gelmiştir. Emekçilerin savaşa karşı demokrasi ve barış için birleşmek dışında başka bir seçeneği yoktur. Çünkü demokrasiyi kazanmak, Kürt sorununun barışçıl temelde ve eşit haklar temelinde çözüme kavuşması, tüm inançların özgürce yaşanabilmesi, emekçilerin hak arayışlarının önündeki tüm engellerin kaldırılması ve gerçek anlamda demokratik bir Türkiye yaratılması hedefine bir adım daha yaklaşılması demektir."
KESK Şube Başkanı Cemal Balıkesir, barış ve kardeşlik duygularının güçlendiği bir ortamın yaratılması gerektiğini vurgularken, şöyle devam etti:
"Bugün silahların susması ve şiddetin sona ermesi, savaştan beklentileri olan barış düşmanları dışında toplumun tüm kesimlerinin ortak beklentisi haline gelmiştir. Savaşların, işgallerin yoğunlaştığı, farklı milliyetlerden ve mezheplerden halkların birbirine karşı kışkırtılmaya çalışıldığı bugünlerde emekçilere düşen görev, ülkenin göz göre göre savaş politikalarının içine çekilmesine karşı emek, barış ve demokrasi mücadelesini yükseltmek, her türlü baskıya ve zorba yönetim anlayışına direnmek olmalıdır.Silahların ve savaşın konuştuğu yerde ne barış, ne demokrasi, ne de özgürlükten söz edilebilir."

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@