Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasaklarının Kaldırılması İçin Umut Doğdu! İşte Kısıtlamalar İçin Uygulanacak Yeni Sistem!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yönetiminde toplanıyor. Bu toplantıdan önemli kararlar çıkması beklenirken hafta sonu sokağa çıkma yasakları için yeni bir tavsiye kararının geleceği iddia edildi.

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasaklarının Kaldırılması İçin Umut Doğdu! İşte Kısıtlamalar İçin Uygulanacak Yeni Sistem!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak. Bu toplantıdan çok önemli kararların çıkması beklenirken jafta sonu sokağa çıkma yasakları hakkında yeni bir tavsiye kararı alınacağı konuşulmaya başlandı.

YERİNDE KARAR DÖNEMİ BAŞLIYOR!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantı öncesinde önemli bilgiler verdi. Bakan Koca daha önce duyurduğu “Yerinde Karar” dönemi ile her ilde ve ilçede kısıtlamalara yönelik kararlar alınabilecek. Kısıtlamaların il ve ilçelerde kaldırılabileceği gibi yeni ek kısıtlamalar da getirilebilecek. Bu uygulamaya 1 Mart'tan itibaren geçilecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI KALDIRILABİLECEK!

İllerde kısıtlamaların kaldırılmasına veya gevşetilmesine yönelik karar verilirken haftalık 100 bin kişiye düşen vaka sayısı tablosu dikkate alınacak. Ayrıca hastane kapasiyeleri, yoğun bakım doluluk oranı gibi kriterler de değerlendirilecek. Kriterlere uygunluk meydana gelirse kafeler ve lokantalar açılabileceği gibi sokağa çıkma yasakları da kaldırılabilecek.

KAFELERE VE LOKANTALARA AÇILIŞ YOLU!

Lakanta, kafe ve restoranlar için açılma kararı verilirse o da bazı kriterler eşliğinde olacak. Bu işletmelerde kapalı alanların yüzde 30'u açık alanların ise 50'si oranında müşteri kabul edilebilecek. Müşteriler ise 45 dakikadan uzun süreli olarak bu işletmelerde bulunamayacaklar.

Vaka sayısı düşen il ve ilçelerde hafta sonu sokağa çıkma yasakları ise kaldırılacak. Vatandaşlar uzun süredir devam eden sokağa çıkma yasaklarından il ve ilçelerde alınacak karar ile kurtulabilecekler. Ayrıca ikinci doz aşısını olan 65 yaş üzeri vatandaşlar da sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklar.

KISITLAMALARIN ALANI GENİŞLETİLEBİLECEK

Koronavirüs salgınının yayıldığı ve yüksek rakamlara ulaştığı illerde ve ilçelerde ise kısıtlamaların dozu arttırılacak. Gerekmesi durumunda bu yerleşim merkezlerinde seyahat yasağı uygulanabilecek.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@