Hafta sonu planı yapanlara çok kötü haber! Sağanak, kar, felaket geliyor: İşi olmayan dışarı çıkmasın

İstanbul'da yakın zamanda kar yağışı görülmeyecek ancak hafta sonu kuvvetli yağmur olacağı bildirildi. Bu durumda hafta sonu plan yapanlara kötü haber verildi. Yapılan açıklamada metrekareye 40 - 50 KG yağış düşmesi beklendiği bildirildi.

Hafta sonu planı yapanlara çok kötü haber! Sağanak, kar, felaket geliyor

İstanbul'da geçen yıl hayatı olumsuz etkileyen kar yağışına ilişkin görüntüler bugünlerde cep telefonları ve sosyal medyada hatıra olarak paylaşıldı. Herkes yağışlı havayı beklerken duyurular da peş peşe yapıldı. Ancak meteoroloji uzmanlarının tahminlerine göre İstanbul'da yakın zamanda kar yağışı beklenmiyor.

SON 10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ 

Düzensiz yaz yağışlarının ardından sonbahar mevsimi ve kış aylarında şu ana kadar yağışlar uzun yıllar ortalamasının çok altında seyrettiği belirtilerek İstanbul'da barajlardaki su oranı son 10 yılın en düşük seviyesine indiği bildirildi.

Cumadan itibaren Trakya'nın batı ve kuzeyinde yağmur görüleceğini ifade eden Demirhan, İstanbul'da ise hava sıcaklıklarında çok önemli bir düşüşün yaşanmayacağını belirtti. Ayrıca açıklamada yağmur yağışı olacağı da aktarıldı.

Ege'nin orta ve güney kesimleri ile Akdeniz'in batı kesimlerinde kuvvetli yağışla birlikte yıldırım düşebileceğini belirten Demirhan, vatandaşların su baskını, sel ile yıldırım düşmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını ve önlem almasını istedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan çok önemli açıklamalarda bulundu. Demirhan açıklamalarında İstanbul'daki hava durumuna ilişkin de bilgi verdi ve şu ifadeleri kullandı:

SICAKLIKLARDA DÜŞÜŞ OLACAK 

"Sıcaklıklarda perşembe günü bir düşüş var. İstanbul'da cuma akşamı başlayan ve gece kuvvetlenen bir kuvvetli yağmur görülüyor. Bu su baskınlarına, sele sebebiyet verebilir. Cumartesi günü öğleden sonraya kadar kuvvetli yağış devam edecek. Sıcaklıklar da 4-5 dereceler seviyesine kadar inebilir. Ardından sıcaklığın yeniden 10 dereceler civarına kadar artmasını bekliyoruz"

Demirhan, Ankara'daki sıcaklıkların cuma itibarıyla düşüş göstereceğini, yağışın da daha çok yağmur şeklinde görüleceğini söyledi. Demirhan, pazartesi ile devamında ise yağmur ve düşük sıcaklıkların devam edeceğini kaydetti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı ve Meteoroloji Mühendisi Adil Tek de hava durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Tek açıklamalarında Perşembe akşam saatlerinde yağışın Trakya'yı ve Marmara'nın batısını da etkisi altına alacağını bildirdi ve şu ifadeleri kullandı:

KARLA KARIŞIK YAĞMUR OLACAK

"Gece saatlerinde ise Ege kıyıları ve Marmara genelinde kuvvetli yağmur şeklinde yağışlar görülüyor. Cumartesi günü Ege'de yağışlar sürüyor, Marmara'nın daha çok güneyi yağmurlu, İstanbul çok kuvvetli bir yağış almayacak. Bu sistem, İç Anadolu ve Ege'nin güneyi ile Akdeniz'i etkisi altına alıyor. Marmara'nın doğusu, Ege'nin iç bölgelerinde de yağmurlar görülecek. Yağışlar hızla yurdun doğusuna doğru kayacak, Karadeniz ve Marmara hariç diğer kesimler yağışlı olacak. Cumartesiden itibaren kuzeyden soğuk hava sarkmaya başlıyor. Doğuya kayan sistem yüksek kesimlerde kar yapacak. Marmara ve Trakya'da yağmurlar var ama Edirne-Kırklareli çevresinde karla karışık yağmur görülecek."

SONRAKİ HABER