Hafta Sonu Cumartesi Pazar Sokağa Çıkma Yasağı Kalkıyor! Bilim Kurulu Masa Başında

Bilim Kurulu yeni bir toplantı gerçekleştirilecek. Hafta içinde gelen olumlu açıklamalar ve vaka sayılarının düşmüş olması hafta sonu yasaklarının kalkabileceği yorumlarına neden oldu. Ayrıca işletmelerin de açılmasına ilişkin tavsiye kararı bekleniyor.

Hafta Sonu Cumartesi Pazar Sokağa Çıkma Yasağı Kalkıyor! Bilim Kurulu Masa Başında

Tam kapanma sürecinde yakalanan başarının Mayıs ayının sonunda da devam ediyor olması yeni dönemde tedbirlerin daha da esnetilmesini gündeme getirdi. Günlük vaka oranlarının düşmüş olması sonrası gözler ilk kademeli geçiş sürecinin sona ereceği tarih olan 1 Haziran'a çevrildi. 

BİLİM KURULU TOPLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıkladığı kabine kararlarında 17 Mayıs - 1 Haziran dönemi kademeli normallşeşme sürecinin ilk aşaması olarak gösterilmişti. Bu sürecin sona erecek olması nedeniye Bilim Kurulu toplanacak. Vaka sayıları başta olmak üzere salgına dair tüm verilerin inceleneceği toplantıda Kabine Toplantısına etki edecek tavsiye kararları açıklanacak. Kurulun gündemindeki öncelikli maddeler arasında, bölgesel vaka sayıları, sağlık altyapısı ve normalleşme takvimi gibi konular yer alıyor.

NORMALLEŞME SÜRECİNE İLİŞKİN İLK ADIMLAR

Bilim Kurulu Toplantısından günlük vaka sayılarıan göre yeni kararlar çıkabileceği ifade ediliyor. Konuşulan başlıklar arasında ise birçok tedbirin esnetilmesi. 

Tam açılma süreci öncesinde uygulanacak yeni kararlara dair tavsiyelerin çıkacağı Bilim Kurulu Toplantısında hafta sonu yasakları ve işletmelerin çalışma durumlarına, şartlarına dair öneriler çıkması kuvvetle muhtemel. 

İşletmeler Çalışma Başlayacaklar

Normalleşme döneminin ilk aşamasında başta yeme içme işletmelerinin yüzde 50 çalışma kapasitesiyle açılması gündemde. Eğer bu yönde bir tavsiye kararı alınırsa sürecin nasıl devam edeceğine ilişkin de ek önlem kararları açıklanacak. İlk aşamada işletmelerin maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına da dikkat ederek açılması bekleniyor. 

HAFTA SONU YASAKLARI KALKIYOR

Türkiye'de uzun zamandır cumartesi ve pazar günleri tam gün sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Vatandaşlar sadece temel ihtiyaçları için dışarı çıkabilirken bu tedbirlerin 1 Haziran itibariyle değişmesi bekleniyor. 

Yeni yasaklara dair en önemli beklenti ise sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde de değişikliğe gidilmesi olarak bekleniyor. Şu anda hafta içi günlerde 21.00'den sonra sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Bu saatin 24.00 olarak değiştirilmesi gündemde. Bunun dışında da Hafta sonu uygulanan kısıtlamanın da bu saate çekilmesi önerilecek.

Eğer tavsiye kararları kabul edilirse Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası kararları açıklayacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@