Günlük Alışveriş Yapın Çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hızlı bir yaşam döngüsü içinde aylık alışveriş tarzını benimseyen vatandaşlarımız promosyonlardan faydalanma, indirimli alışveriş reklamlarının büyüsüne kapılıp pek çok şeyi fazla fazla alıyor. Halkımızı bilhassa gıda alışverişlerini semt pazarlarından veya mahalle esnafımızdan günlük olarak yapmaya davet ediyorum” dedi.

Haberler 06.09.2015, 10:56
Günlük Alışveriş Yapın Çağrısı

ANKARA(ANKA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hızlı bir yaşam döngüsü içinde aylık alışveriş tarzını benimseyen vatandaşlarımız promosyonlardan faydalanma, indirimli alışveriş reklamlarının büyüsüne kapılıp pek çok şeyi fazla fazla alıyor. Halkımızı bilhassa gıda alışverişlerini semt pazarlarından veya mahalle esnafımızdan günlük olarak yapmaya davet ediyorum” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan TESK Başkanı Palandöken, yaşam stilinin değiştikçe tüketim alışkanlıklarının da değiştiğini belirterek, genç neslin mahalle esnafı kültüründen uzak yetiştiğini aktardı.

250 milyar dolarlık perakende sektörünün hızla büyüdüğüne işaret eden Palandöken, “Bunun yarısını gıda harcamaları oluşturuyor. AVM’lerde ve hipermarketlerde cazip promosyon ve tuzak ürün reklamları ile tüketim konseptinin hızlı ve toptan alış verişe yönelttiği genç neslimizin gıda israfı artıyor. Hızlı bir yaşam döngüsü içinde aylık alışveriş tarzını benimseyen vatandaşlarımız promosyonlardan faydalanma, indirimli alışveriş reklamlarının büyüsüne kapılıp pek çok şeyi fazla fazla alıyor. Meyve-sebzeyi manavdan, eti kasaptan, ekmeği fırından almaya vakit ve sabır yok artık. Ay sonu geldiğinde de pek çok gıda maddesinin tüketilmeden hatta poşetinden çıkarılmadan atıldığını görüyoruz” dedi.

Mahallelerden çıkıp toplu konutlara, rezidanslara ve sitelere taşınan insanların yaşamlarında esnafın yerinin yavaş yavaş kaybolduğunu anlatan TESK Genel Başkanı Palandöken, “Tüketiciler süpermarketler tarafından, tüm ihtiyaçların aylık olarak, toplu alışverişle yapıldığında ürünleri ucuza alabileceklerine inandırılmış. ‘3 al 1 öde, 1 alana 1 bedava’ sloganlarına kanma, ihtiyacın kadarını al. Aldığın gıdanın yüzde 20’sini-30’unu atarsan nerde kaldı tazelik, nerde kaldı ucuzluk. Halbuki gıda alışverişlerinde semt pazarlarının veya manav, kasap, peynirci, fırın gibi belli gıda ürünleri üzerine ustalaşmış esnafımızın tercih edilmesinin nedeni; en kaliteli, taze ve lezzetli gıdaya erişebilmek. Halkımızı bilhassa gıda alışverişlerini semt pazarlarından veya mahalle esnafımızdan günlük olarak yapmaya davet ediyorum” açıklamasında bulundu. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@