GSS sonrası Milyonlarca kişiye büyük müjde!

Milyonlarca kişiye büyük müjde! Genel Sağlık Sigortası priminde yapılan yeni düzenlemede liseyi bitirdikten sonra 20, üniversiteden sonra ise 25 yaşına kadar üst sınır olmak üzere işe giremeyenlerin GSS primini 2 yıl Hazine karşılıyor. Tedavi de ücretsiz.

Haberler 18.04.2016, 09:58
GSS sonrası Milyonlarca kişiye büyük müjde!

memuruz.net -

Genel Sağlık Sigortası priminde yapılan yeni düzenlemede liseyi bitirdikten sonra 20, üniversiteden sonra ise 25 yaşına kadar üst sınır olmak üzere işe giremeyenlerin GSS primini 2 yıl Hazine karşılıyor. Tedavi de ücretsiz

İşe giremeyen gençten 2 yıl prim alınmıyor Eğitimini tamamladıktan sonra işe giremediği için milyarlarca liralık Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu biriken gençler, TBMM’de perşembe günü kabul edilen torba yasayla rahat bir nefes aldı. Sayıları 3 milyon 296 bin kişiyi aşan 25 yaşın altındaki gençlerin prim borçları silindi. Silinen borç tutarı 3 milyar 736 milyon lirayı aşıyor. Halen 3.6 milyon dolayında kişinin 7.3 milyar lira dolayında GSS prim borcu bulunuyor. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Türkiye’de herkes GSS’li olmuştu. GSS prim borcu olup da aftan yararlanamayanlar için geçen yıl Bakanlar Kurulu kararı ile önemli bir hak daha sağlandı. Prim borcu bulunanlar Sağlık Bakanlığı ile devlet üniversitelerine ait hastanelerden 30 Haziran 2016 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecekler.

YENİ REFORM DA GELİYOR
 
Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; GSS konusunda peş peşe yapılan düzenlemelerin bir diğeri de önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek. GSS’de yapısal bir değişikliği amaçlayan ve “ikinci faz reform” olarak adlandırılan düzenleme hayata geçtiğinde, herhangi bir geliri olmadığı halde ailesinden dolayı gençler için ödenmesi gereken aylık prim tutarlarının daha makul seviyelere indirilmesi bekleniyor.
 
PRİM BORCUNDAN KURTULDULAR
 
3 milyon 296 bin 856 kişi: Prim borcu silinen 25 yaşın altındakilerin sayısı. 3 milyar 736 milyon 595 bin 849 TL: Gençlerin silinen prim borcu tutarı.
 
1-İŞBAŞINDA EĞİTİM GÖRENE İŞSİZLİK FONU’NDAN MAAŞ 

 
İşbaşında eğitim gören gençlerin maaşları bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanıyor. İşbaşı eğitim programı çerçevesinde işe alınan gençlere Fon’dan aylık bin 300 lira ödeniyor. Uygulama sonuçlarına göre, işbaşında eğitim gören gençlerin yaklaşık yüzde 50-60’lık kısmı, 4-4.5 ay içerisinde daimi olarak işe yerleşiyor. İşbaşında eğitim programından yararlanmak isteyen gençlerin Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvurmaları gerekiyor. 
 
2-29 YAŞTAN KÜÇÜK GENÇ GİRİŞİMCİYE 3 YIL VERGİ AVANTAJI 
 
İlk defa kendi işini kuran 29 yaşından küçük girişimcilere, üç yıl süreyle vergi kolaylığı sağlanıyor. Kazançlarının, 2016 yılı itibarıyla 12 bin 600 liralık kısmı üç yıl vergiden muaf tutulacak. 
 
3-ÖĞRENİMİ SÜREN GENÇLERE PASAPORT HARCI YOK 
 
Öğrenimleri devam eden gençlerden 25 yaşına kadar pasaport harcı alınmıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@