Grup Yorum'un Solisti Eren Olcay Serbest Bırakıldı: Bu Yaşadığımız Faşizmin Tam Karşılığı

ANKARA (ANKA) – İstanbul Emniyet Müdürlüğü önündeki polis müdahalesinde gözaltına alınan Grup Yorum’un solisti Eren Olcay serbest bırakıldı, baterist İnan Altın ise savcılığ

Haberler 15.02.2015, 20:22
Grup Yorum'un Solisti Eren Olcay Serbest Bırakıldı: Bu Yaşadığımız Faşizmin Tam Karşılığı

ANKARA (ANKA) – İstanbul Emniyet Müdürlüğü önündeki polis müdahalesinde gözaltına alınan Grup Yorum’un solisti Eren Olcay serbest bırakıldı, baterist İnan Altın ise savcılığa sevk edilecek. Olcay, “Bu yaşadığımız faşizmin tam karşılığı. Bununla mücadele etmekten başka da hiçbir yol yok. Bugün yapılan gözaltı işlemi ve işkenceler için suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

“Berkin Elvan için adalet” talebi ve Grup Yorum’a ait olan İdil Kültür Merkezi’ne baskın yapılacağı söylentilerini protesto etmek amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis müdahale etmişti. Müdahalede aralarında Grup Yorum’un solisti Eren Olcay ve baterist İnan Altın’ın da bulunduğu 23 kişi gözaltına alınmıştı. Olcay ve 10 kişi savcılığa sevk edilmeden serbest bırakıldı.

Olcay, ANKA’ya yaptığı açıklamada, İdil Kültür Merkezi’ne baskın olacağına dair haberler çıktığını anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bunun kaynağına gelip söylemek, basın açıklaması yapmak, protesto etmek şeklinde en meşru, yasalarla belirtilmiş, en temel hakkımızı kullanmak istedik. Daha orada beklerken, bazı arkadaşlarımız daha gelmemişken küfürlerle, hakaretlerle, vurarak saldırdılar. Bazı arkadaşlarımızın sağlık durumu sıkıntılı. İnan’ın kolu kötü durumda. Polis aracında ters kelepçeyle yaklaşık 2 saat beklettiler. Kelepçe de hareket ettikçe daralan bir şey. Bir süre sonra elimizin kan dolaşımı bozuldu. Biz 11 kişi savcılığa sevk edilmeden bırakıldık, 12 kişi de yarın savcılığa sevk edilmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.”

 

-“30 YILDIR BU HALKIN YOKSULLUĞUNUN, ADALET ÖZLEMİNİN TÜRKÜLERİNİ YAPIYORUZ”-

 

Ortada hukuksuz bir durum olduğunu vurgulayan Olcay, şunları ifade etti:

“Bir yere operasyon yapılacaksa, bir suç/suçlu varsa bunun bir kanunu, hukuku vardır. Önce bir söylenti yaymak, terörize etmek, suçlu haline getirmek… Böyle bir şey uygulanıyor. Biz bir şeyden korkuyor muyuz, çekiniyor muyuz? ‘Buradayız işte, ne diyorsunuz’ diyoruz. Biz bunu protesto ediyoruz. ‘Yaptığınız doğru değil, siz suç işliyorsunuz’ demek istiyoruz ama bunu diyemiyoruz. Bu yaşadığımız faşizmin tam karşılığı. Bununla mücadele etmekten başka da hiçbir yol yok. Mücadele etmediğimiz sürece daha da kötüye gidecek, hakkımızı, hukukumuzu aramadığımız sürece daha da kötü olacak. Bugün yapılan gözaltı işlemi ve işkenceler için suç duyurusunda bulunacağız. Biz suçlu değiliz, hırsız, katil değiliz. Bizi suçlu gibi gösteremezler. Biz 30 yıldır bu halkın yoksulluğunun, adalet özleminin şarkılarını, türkülerini yapıyoruz. Bizi nasıl bundan vazgeçireceklerinin yollarını arıyorlar herhalde. 30 yıl boyunca bizim neleri başardığımız ortada, bu da tutmayacaktır. Bu yıl 30. yılımız, bizim için önemli, özel bir yıl. Türkiye’nin dört bir tarafında stadyumlarda vereceğimiz konserler de bu düşmanlığa çok güzel bir cevap olacaktır.” (ANKA)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@