Görmez: Bayramlarımızı Sıradan Tatil Günleri Olarak Görmeyelim

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bayramların yeni bayramlar doğurmasını dileyerek, “Bayram günlerini asla kendimizi yalnızlaştırdığımız sıradan tatil günleri olarak görmeyelim” dedi.

Haberler 16.07.2015, 19:57
Görmez: Bayramlarımızı Sıradan Tatil Günleri Olarak Görmeyelim

ANKARA(ANKA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  bayramların yeni bayramlar doğurmasını dileyerek, “Bayram günlerini asla kendimizi yalnızlaştırdığımız sıradan tatil günleri olarak görmeyelim” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ramazan Bayramı mesajı yayımladı. Ülke, millet ve İslâm âlemi olarak rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı şerifin sonunda yeni bir bayrama daha kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Görmez, “İdrak ettiğimiz bu bayram, aslında kuraklık çeken tüm insanlığın kurtuluşu için akan bir rahmet pınarıdır" dedi. 

-“YARALI GÖNÜLLERİ, BİTAP DÜŞMÜŞ YÜREKLERİ ONARALIM”-

Bayram günlerini insanların kendilerini yalnızlaştırdığı sıradan bir tatil günü olarak görmemeleri gerektiğini söyleyen Mehmet Görmez özetle şunları kaydetti:

“Ailelerimizle birlikte bayram namazında camileri neşelendirelim! Yüreklerimizin en ağır yükü olan dargınlıkları, küskünlükleri, düşmanlıkları, kin ve öfkeyi bir tarafa bırakarak af ve bağışlama yolunu tercih edelim. Gönlümüzü herkese açalım, barışalım, kucaklaşalım ve bayramlaşalım. Bayram yapamayanlara da bayram yaptıralım. Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onaralım. Huzur evlerinde evlat sevgisiyle yanıp tutuşan yaşlılarımızı ziyaret edelim, onların gönüllerini alalım. Sevgi evlerinde, yetiştirme yurtlarında sevgiye ve merhamete aç yetim, öksüz, garip ve kimsesizlerin başlarını okşayalım, onları sevindirelim. Hapishanelerdeki mahkûmlara, hastane köşelerindeki hastalara bayram sevinci taşıyalım. Fakirleri, yoksulları ve muhtaçları gözetelim. Ülkemizdeki Suriyeli muhacir kardeşlerimizi unutmayalım. Silahların gölgesinde bayramı bayram gibi yaşayamayan kardeşlerimizin kurtuluşu için çaba harcayalım. Suriye ve Irak başta olmak üzere Filistin, Kudüs, Gazze, Mısır, Doğu Türkistan, Myanmar/Arakan ve dünyanın farklı yerlerinde kardeşlerimizin yaşadığı mazlumiyet ve mağduriyetlerin son bulması için Yüce Rabbimize dua ve niyaz edelim. Tüm insanlığın ümidi olduğumuzu unutmayalım.

Bayramı, insanlık adına yaşayalım. Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi; mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Yeryüzünde iyilikler egemen olsun! Bayramınız mübarek olsun!” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@