Görme Engelliler İçin İlaç Kutusunda Kabartma Yazı

MERSİN'de Güney Ecza Kooperatifi (GEK) hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi ile görme engelliler için ilaçların nasıl kullanılacağı bilgisine yer verilen braille alfabesi ile etiket hazırlandı.

Haberler 17.09.2015, 15:30
Görme Engelliler İçin İlaç Kutusunda Kabartma Yazı
Mustafa ERCAN/ MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Güney Ecza Kooperatifi (GEK) hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi ile görme engelliler için ilaçların nasıl kullanılacağı bilgisine yer verilen braille alfabesi ile etiket hazırlandı.

GEK, ortağı olduğu Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Şanlıurfa, Kayseri ve Karaman'daki 1400 eczacıya 'sabah, öğle, akşam, aç ve tok' yazılı etiketleri gönderdi. Teknisyenlere verilen eğitimle, hasta görme engellilere etiket yapıştırılan ilaç kutularının da satışına başlandı. Eczacı, görme engelli hastaya kullanacağı ilacın üzerine kabartma yazılı etiketleri yapıştırıyor. GEK Genel Müdürü Ömer Mutlutürk, görme engellilerin ilaçlarını daha doğru kullanmaları için projeyi hayata geçirdikleri söyledi. Mutlutürk, bugüne kadar eczane raflarında bulunan yaklaşık 7 bin tür ilacın sadece 30'uda görme engelliler için kabartma yazının olduğuna dikkat çekerek, "GEK, 9 ilde bin 400 ortağı ile eczacı ortaklarının gereksinimleri için mesleki ihtiyaçları için kurulmuş olan bir kooperatiftir. GEK, depoculuk ve dağıtım hizmetlerinin yanında topluma karşı duyarlıdır. Sosyal sorumluluk faaliyetlerini yerine getirmek en büyük amaçlarımızdan biridir. Bunlardan bir tanesi de görme engelliler için hayata geçirdik. Görme engellilerimizin ilaçlarını daha doğru kullanmaları için, aç-tok ya da sabah, öğlen akşam şeklinde etiketler bastırdık. Hazırladığımız tüm etiketleri bin 400 eczacı ortağımıza ulaştırdık. Kendi bölgelerindeki görme engelli hastalarına ilaçlarını nasıl kullanacaklarını anlatıyor ve bu etiketleri de ilaç kutularının üzerine yapıştırıyorlar. Görme engellilerimiz de başkalarına ihtiyaç duymadan ilaçlarını rahatlıkla kullanabilecek" dedi.

Mutlutürk, bu sorunun yerel değil aslında kaynağından çözülmesi gerektiğini de önerdi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@