Görme Engelli Öğretmen, Hayatını Engellilere Adadı

SİVAS'ta Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda öğretmen olarak görev yapan 29 yaşındaki görme engelli Selman Devecioğlu, yaşamını kendisi gibi görme engelli olan öğrencilerine adadı.

Haberler 03.12.2015, 17:42
Görme Engelli Öğretmen, Hayatını Engellilere Adadı

(DHA) - SİVAS'ta Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda öğretmen olarak görev yapan 29 yaşındaki görme engelli Selman Devecioğlu, yaşamını kendisi gibi görme engelli olan öğrencilerine adadı.

Sivas'ta Fatih Mahallesi'nde oturan doğuştan görme engelli Selman Devecioğlu, Cumhuriyet Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nden mezun olan 2011 yılında devlet memuru olarak çeşitli şehirlerde görev yaptı. Daha sonra kendisi gibi görme engelli olan Hülya Devecioğlu ile evlendi ve 1.5 yaşında Zeynep isimli bir kızları oldu. Selman Devecioğlu, 2014 yılında Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'nı (EKPSS) kazanarak Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu'nda öğretmen olarak göreve başladı. Halen Nevşehir Üniversitesi'nde tarih alanında yüksek lisans eğitimini de sürdüren Devecioğlu, 1 yıl içinde çok sayıda kurs açtı ve 100'e yakın görme engelliye ders verdi.


Eğitimde Görme Engeliler Derneği'nin Sivas temsilcisi Devecioğlu, engelli arkadaşlarına yardımcı olabilmek amacıyla içinde daima bir istek bulunduğunu belirterek, "Sivas'ta dernek olarak ve Halk Eğitim Merkezi olarak Braille yazı kursu açtık. Ardından EKPSS kursu açtık. Görme engelliler için Sivas'ta ilk kez santral operatörlüğü kursu açtık. Sivas için ilklere imza atmaya çalıştık. Halen de bir şeyler yapmak isityoruz. Ben zor şartlar altında okudum. Engelli ve engelli olmayan ağabeylerimizin desteklerini alarak bugünlere geldim. Onlara karşı bir vefa borcum olduğunu düşünüyorum ve ben de engelliler için birşey yapmak istiyorum. Bunun için mücadele ediyorum" dedi.

Hayatını görme engellilere adadığını belirten Devecioğlu, "Ben devlet memuruydum. Ama içimde bir öğretmenlik aşkı vardı. Öğretmenlik benim her zaman çok sevdiğim bir meslekti. Öğretmen olarak engelli ve engelli olmayan öğrencilere her zaman hizmet edeceğim. Bana göre öğretmenlik bir aşktır. Ben öğrencilerimin ağabeyleri, arkadaşları olmaya çalışıyorum. Yalnızca eğitim hayatlarında değil, onların bir sıkıntılarında, üzüntülerinde de yanlarında olmaya çalışıyorum. Öğretmen bir ahtapot gibi olmalı, bütün öğrencilerini kucaklayakacak kolu olmalı ve onlara sevgiyle yaklaşmalı" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@