Google’e dava şoku! ABD’den Google antitröst davası!

Google’a sektördeki hakimiyeti ile ilgili dava şoku geldi. Google firmasına açılan davanın, antitröst davası olduğu belirtildi. Birçok eyalet başsavcısının birlikte açtığı davanın gelişmelerinin nasıl sonuçlanacağı merak ediliyor.

Google’e dava şoku! ABD’den Google antitröst davası!

Google’ın dijital reklamcılık sektöründeki hakimiyetinin, ticari rekabete zarar verdiği gerekçesi ile ABD tarafından antitröst davası açıldı. ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Kaliforniya, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island, Tennessee ve Virginia eyaletlerinin başsavcıları ile birlikte Google’a Virginia Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesinde antitröst davası açıldığı bildirildi. Google’ın çok sayıda dijital reklam teknolojisi ürününü tekeline aldığı belirtilen açıklamada aynı zamanda, Google’ın sektördeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak veya ciddi şekilde azaltmak için rekabete aykırı, dışlayıcı ve yasa dışı yöntemler kullandığı iddia edildi.

GOOGLE’A İKİNİCİ DAVA ŞOKA

ABD Adalet Bakanlığı, 2020 yılında da arama ve arama reklamcılığını tekelleştirdiği gerekçesi ile Google’a antitröst davası açmıştı. Bu kez, dijital reklamcılığı tekeline aldığı ve bu sektörde hakimiyet kurduğu gerekçesi ile Google’a tekrar aynı konu üzerinden dava açıldı. Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda ABD Adalet Bakanlığı’nın ve eyalet başsavcılığının dijital reklam pazarındaki rekabeti yeniden tesis etmeyi planladıkları açıklandı.

‘GOOGLE RAKİP ÜRÜNLERİN KULLANIMINI ENGELLEİYOR’

Google’e dava şoku! ABD’den Google antitröst davası!

ABD tarafından Google’a açılan davaya ilişkin yapılan açıklamalarda, son 15 yılda Google’ın satın almalar yolu ile reklam teknolojisinde yer alan rakiplerini etkisiz hale getirdiği ya da ortadan kaldırdığı ifade edildi. Şirketin daha fazla yayıncıyı ve reklamcıyı ürünlerini kullanmaya zorlamak için dijital reklam pazarlarındaki hakimiyetini kullandığı ve rakip ürünlerin kullanılmasını engellediği de dava ile ilgili yapılan açıklamalarda yer aldı. Bu davranışlar ile Google’ın sektörde var olan hakimiyetini pekiştirdiği ve rekabete aykırı davranışlar sergilediğinin de altı çizildi.

SONRAKİ HABER