Göç Okulu'nda Önlük ve Ayakkabı Sevinci

2 çadırda eğitim gören 100 çocuğa okul önlükleri ile ayakkabı dağıtıldı.

Haberler 03.10.2015, 00:02
Göç Okulu'nda Önlük ve Ayakkabı Sevinci
(DHA) - ESKİŞEHİR'in Alpu İlçesi'nde Anadolu Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle mevsimlik tarım işçileri ve çocuklarına yönelik olarak oluşturulan Göç Okulu'nda eğitimler sürüyor. 2 çadırda eğitim gören 100 çocuğa okul önlükleri ile ayakkabı dağıtıldı.

Şanlıurfa'dan gelen yaklaşık 2 bin 500 kişinin kaldığı çadırların bulunduğu bölgeye kurulan Göç Okulu geçen 7 Temmuz'da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı törenle açıldı. Anadolu Üniversitesi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen Göç Okulu Projesi kapsamında mevsimlik işçi çocukları, kurulan 2 eğitim çadırında ders görüyor. 12 Temmuz'dan bu yana eğitimlerini sürdüren çocuklara önlük ve ayakkabı dağıtıldı.

'BAZI ÇOCUKLARIN İLK KEZ AYAKKABILARI OLDU'

Mevsimlik işçilerin çocuklarına önlüklerini giydiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan 'Göç Okulu Projesi' ile ilgili şunları söyledi:

"Eğitimden uzak kalan çocuklarımızın eğitimlerini telafi etmek amacıyla bu göç okulu projesi hazırlandı. Altyapısında Alpu Belediyemizin ciddi katkıları oldu. Kurumlarımızın işbirliğiyle çocuklarımızın eğitimine devam etmesini sağladık. Tabi ki bu süreçte de sağolsun hayırseverlerimiz de devreyi girdi. Çocuklarımızın önlük ve ayakkabı ihtiyaçları giderildi. Burada bazı çocuklarımızın, hatta çoğunluğunun ilk defa kendi ayakkabıları oldu."

BAŞKAN DEMİRTAŞ: OKUMA HAKKI VAR

Alpu Belediye Başkanı Rafet Demirtaş da, "Ben Urfalı çocuklarımızla birlikte büyüdüm. Çiftçilik yapan bir ailenin içinden geliyorum. Bunların herkesin çocuğu gibi yaşama hakkı, okuma hakkı var. Bu çocuklarımızı topluma kazandırmak lazım" dedi.

Göç Okulu Proje Koordinatörü Handan Kaygusuz da okulda çocukların yanısıra 19- 25 yaş arası okuma yazma bilmeyen mevsimlik tarım işçilerine de eğitim verildiğini söyledi. Kaygusuz, "Proje, mevsimlik tarım işçisi ve ailelerinin özellikle de eğitim alanında desteklenmesini hedefliyor. Burada 6 öğretmen görev yapıyor. Bugün de Duy Sesimi Yardımlaşma Topluluğu'nun Göç Okulu'na yaptığı yardımlarla birlikte çocuklarımıza ayakkabı ve önlükler dağıttık" diye konuştu.

HEDEF 500 ÖĞRENCİ

Alpu'daki Göç Okulu'nun 2 çadırında toplam 100 öğrenciye eğitim verildiğini belirten Handan Kaygusuz, hedeflerinin öğrenci sayısını 500'e çıkarmak olduğunu söyledi. Öğrencilerin büyük çoğunluğunun tarlada çalıştıkları için okula gelmediklerini de anlatan Kaygusuz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada çocukların eğitimlerine devam edememesi sorunu var. Biz buradaki çocukların güçlenmelerini, onların ayakta durmalarını, okumalarını istiyoruz. Bu projeyle çocukların ayağına eğitim getiriliyor. Onlar tarlada ama biz de tarladayız. Eğitim tarlada, kalem tarlada, tahta tarlada ve öğretmen tarlada. Şuan sayımız 100 olabilir ama bizim hedefimiz 500 öğrenciye ulaşabilmek."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@