Glutensiz Türkiye İçin Pedal Çevirecek

ANKARA (ANKA) - 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nde “Glutensiz Türkiye!” sloganıyla Ankara’dan başlayacak olan bisiklet turu bin 750 kilometre sürecek ve 14 şehri geçerek İstanbul’da noktalanacak. Sağlık Bakanlığı ve Çölyak Dernek

Haberler 04.05.2015, 12:03
Glutensiz Türkiye İçin Pedal Çevirecek

ANKARA (ANKA) - 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nde “Glutensiz Türkiye!” sloganıyla Ankara’dan başlayacak olan bisiklet turu bin 750 kilometre sürecek ve 14 şehri geçerek İstanbul’da noktalanacak.

Sağlık Bakanlığı ve Çölyak Dernekleri, 14 ilde toplam bin 750 kilometre sürecek bisiklet turu ile Türkiye’de Çölyak ve Gluten duyarlılığına dikkat çekecek.  Ankara’dan 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü’nde başlayacak olan hareketin aktivisti, gönüllü Hakan Pekzorlu olacak. Pekzorlu, sırasıyla Ankara, Eskişehir, Antalya, Denizli, Aydın, İzmir, Manisa, Balıkesir, Bursa, Adapazarı, İzmit’ten geçerek İstanbul’da yolculuğunu tamamlayacak.

Bin 750 kilometre sürecek maratonda Çölyak Dernekleri’nin olduğu merkezlerde halkı bilinçlendirme seminerleri düzenlenerek Gluten rahatsızlıkları ile ilgili bilinç oluşturulacak.  Şehir merkezlerinde bisiklet derneklerinin de desteğini alarak temsili bisiklet sürüşü ve çeşitli bilgilendirici faaliyetler ile farkındalık yaratılmaya çalışılacak. Sağlık Bakanlığı'nın da desteği ile aktivitenin organizasyonunu ve ev sahipliğini Ankara, Eskişehir, Antalya, Denizli, İzmir, Bursa, Balıkesir,  İzmit ve İstanbul Çölyak Dernekleri yapacaklar. Projenin ana sponsoru Nustil-Schar olacak. Migros, Glutensiz A’da 216 ve Bisiklet Gezgini de destek verecek.

Hakan Pekzorlu 2 bin kilometrelik sürüşünde köylere uğrayacak ve bilinçlendirme malzemelerini ve “Glutensiz Türkiye” rozet, kalem ve balonlarından dağıtacak.

Aktivite boyunca ayrıca Gluten’e bağlı rahatsızlıkların olası belirtileri paylaşılacak ve hekime danışmanın önemi vurgulanacak.

-100 HASTADAN 4’ÜNE TEŞHİS KONULDU-

Türkiye’de Çölyak teşhisi çok düşük düzeyde. Beklenen 100 Çölyak hastasının ancak 4’üne teşhis konulmuş durumda. Bu oran Avrupa’da yüzde 10’a, Amerika’da yüzde 17’ye ulaşıyor. Bunun yanında Gluten Duyarlılığı daha yaygın olmasına rağmen teşhis oranı daha düşük.

Çölyak ve Gluten’e bağlı rahatsızlıkların geç teşhisi, toplum sağlığını, iş gücü verimliliğini olumsuz yönde etkilerken toplumsal, sosyal ve ekonomik boyutları da beraberinde getiriyor.

-ÇÖLYAK NEDİR?-

Bağışıklık sistemine bağlı sindirim sistemini ilgilendiren bir hastalık olup, hasta kişilerde buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan gluten isimli bir proteinin ince bağırsakta parçalanamamasından meydana gelen bir emilim bozukluğu hastalığı.

-BELİRTİLERİ-

Şişkinlik, ishal veya kabızlık, karın ağrısı, yorgunluk, beslenme yetersizliği, iştah değişikliği, döküntülü yanma, baş ağrısı, saç dökülmesi, depresyon, kilo kaybı, kemik ve eklem ağrısı, anemi, cilt bozuklukları, mide bulantısı. Tedavisi ömür boyu glutensiz diyet.

Tedavi edilmezse; Kısırlık, Osteoporoz, Bağırsak Kanseri riski artıyor.

-GLUTEN DUYARLILIĞI-

Gluteni tolere edemeyen, glutenli besinler aldıklarında aynı çölyak hastalığına benzeyen belirtileri olan, ancak kanında çölyak hastalığına özgü antikorlar bulunmayan ve ince bağırsak dokusunda hasar gözlenmeyen bir rahatsızlık. Yapılan taramalara göre her 100 kişinin 25’inde gluten hassasiyeti seyrediyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@