Gırtlak Kanserine Rağmen Mesleğini Bırakmadı

AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde bakırcı ustası 75 yaşındaki Mustafa Sallı, 16 yıl önce yakalandığı gırtlak kanserine rağmen mesleğini bırakmadı.

Haberler 18.01.2016, 17:40
Gırtlak Kanserine Rağmen Mesleğini Bırakmadı

 (DHA) - AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde bakırcı ustası 75 yaşındaki Mustafa Sallı, 16 yıl önce yakalandığı gırtlak kanserine rağmen mesleğini bırakmadı.

Sandıklı'da oturan Mustafa Sallı, ilçede bakırcılık yapan 4 ustadan biri. 65 yıl önce babasından öğrendiği mesleğiyle bugüne kadar gelen Sallı, ailesinin geçimini de bu işten sağladı. 1999 yılında gırtlak kanserine yakalanan Mustafa Sallı, buna rağmen mesleğini bırakmadı.

İlçede bakırcılık mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu söyleyen Mustafa Sallı, "1951 yılında babamdan öğrenerek bu mesleğe başladım. 65 senedir de devam ettiriyorum. Sandıklı'ya bakırcılığı da babam öğretmiş. Babam da 40'lı yıllarda Ermenilerden öğrenmiş. Ermeniler kimseye bu mesleği öğretmiyormuş. Babam nasıl öğrendiyse öğrenmiş. Önceleri köylere gidiyor mutfak eşyası yapıyorduk. Bakır kap kalaylıyorduk. Şimdi teknoloji bunları hep yok etti. Biz de mutfak eşyasını bıraktık. Cami ve minare alemleri yapıyoruz. Sandıklı'da 36 bakırcı ve kalaycı vardı. Şimdi 4 bakırcı kaldı" diye konuştu.


1999 yılında gırtlak kanserinden ameliyat olduğunu ancak mesleğini sevdiği için bırakmadığını anlatan Sallı, "16 yıldır gırtlak kanseriyim ve şu an pille konuşuyorum. Her yıl Ankara'ya hastaneye kontrole gidiyorum" dedi.


 

 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@