Giriş katta oturanlar asansör bakım ücretini ödemek zorunda mıdır?

Apartmanda oturan kişiler tarafından en çok merak edilen hatta zaman zaman tartışmalara yol açan konulardan biri de giriş katta oturan kişilerin asansör bakım ücreti ödeme zorunluluğunun olup olmadığı oldu. Peki giriş katta oturanlar asansör bakım ücretini öder mi?

Giriş katta oturanlar asansör bakım ücretini ödemek zorunda mıdır?

Apartman sayısı artmaya başladıkça bu apartmanlarda yaşanan sorunlar ve merak edilen konular da gündeme gelmeye başladı. Pek çok kişi tarafından en çok merak edilen konuların arasında yer alan apartman kurallarına bir yenisi daha eklendi. Giriş katta oturan vatandaşların apartmanın hangi bölümlerinin masraflarına dahil olma zorunluluğunun olduğu konusunda merak edilenleri araştırmaya başladı. 

Özellikle yüksek katlı ve asansörü bulunan apartmanlarda vatandaşlar tarafından en çok gündeme gelen konuların arasında giriş katta oturan kişilerin asansör ücretini ödemek zorunda olup olmadığı merak edildi. Giriş katta olan ve hiçbir şekilde evine girerken asansör kullanmayan kişilerin asansöre ücret ödemek istememesi üzerine çıkan bu tartışmada yanıt bulundu.

GİRİŞ KATTAKİLER ASANSÖR BAKIM ÜCRETİNİ ÖDEMEK ZORUNDA MIDIR? 

Konu ile ilgili avukatlar tarafından gelen açıklamalar ile birlikte de bu soruya yanıt bulundu. Gelen yanıtlar arasında hem olumlu hem de olumsuz yanıtlar ortaya çıktı. Hukuki açıdan bakıldığı zaman giriş katında oturanların asansör bakım ücretini ödememe gibi bir şanslarının bulunmadığı öğrenildi. 

Pek çok apartmanda tartışmalara hatta bazen de huzursuzluklara yol açan bu durumun nasıl çözülebileceği konusunda yapılan araştırmalar sonucunda da bir apartman dairesinde yaşayan vatandaşların masrafları ortak bir şekilde karşılaması gerektiği açıklandı. Peki bu durum nasıl önlenebilir? 

ASANSÖR BAKIM ÜCRETİNİ ÖDEMEMEK MÜMKÜN MÜ?

Avukatlar tarafından gelen açıklamalar ile birlikte giriş katta oturan vatandaşların ortak bir karar alınması şartı ile asansör bakım ücretini ödememesi mümkün olabilir. Apartman olarak alınacak net bir ortak karar ile masrafların bölünmesi dahilinde giriş katta oturan vatandaşların ödememesinin mümkün olabileceği açıklandı. Bunun için apartman sakinlerinin tamamının aynı kararda olmasının gerektiği belirtildi. 

Bu nedenle de bu sorunu yaşayan kişilerin apartmanda yaşayan sakinler ile ortak bir görüşme ve oylama sonucunda kararların alınması gerektiği açıklandı.