Gemlik Askeri Veteriner Okulu'nda Yetiştirilen Atlara, Coğrafi İşaret Belgesi

BURSA'nın Gemlik İlçesi'nde bulunan Gemlik Askeri Veteriner Okulu Eğitim Merkez Komutanlığı bünyesinde yetiştirilen atlar için Türk Patent Enstitüsü'nden, Coğrafi İşaret Belgesi alındığı açıklandı.

Haberler 30.09.2015, 18:14
Gemlik Askeri Veteriner Okulu'nda Yetiştirilen Atlara, Coğrafi İşaret Belgesi
(DHA) BURSA'nın Gemlik İlçesi'nde bulunan Gemlik Askeri Veteriner Okulu Eğitim Merkez Komutanlığı bünyesinde yetiştirilen atlar için Türk Patent Enstitüsü'nden, Coğrafi İşaret Belgesi alındığı açıklandı.

Gemlik Garnizon Komutanı Kıdemli Piyade Albay Namık Kemal Çil ve Erkan Başkanı Albay Aziz Sevimli, Gemlik Belediye Başkanı AK Partili Refik Yılmaz ve Yardımcısı Vedat Büyükgölcigezli'yi makamında ziyaret etti. Burada konuşan Gemlik Garnizon Komutanı Çil, Askeri Veteriner Okulu Eğitim Merkezi'nde yıllardır yetiştirilen ve Harp Okulu ile Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'nda görevlendirilen atlar için Türk Patent Enstitüsü'nden Coğrafi işaret Belgesi aldıklarını söyledi. Çil, "Bundan böyle özenle yetiştirilen seçkin Atlarımızın anavatanı Gemlik olacak. Bu güzel gelişmeyi sizlerle paylaşmak istedik" dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Garnizon Komutanı Namık Kemal Çil ve Erkan Başkanı Aziz Sevimli'yi tebrik ederek, Gemlik'in zeytinden sonra atlarıyla da dünya markası olacağını söyledi.

ATLARIN ACEMİ BİRLİĞİ

Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tören, top çeker, at terbiyesi, atlı dayanıklılık, engel atlama, üç günlük yarışmalarında kullandığı atlara acemi birliği eğitimi veriyor. Burada 4 yaşına kadar hazırlanan atlar, Türkiye ve TSK’nın sistemli şekilde sporcu atı yetiştiren ve eğiten tek kurumu özelliğini taşıyor. Eğitim merkezinde ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde kullandığı Gemlik ve Freziyen Irkı atları 2001 yılından bu yana Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Merkezi At Üretim ve Eğitim Tabur Komutanlığı'nda üretilip yetiştiriliyor. Modern tesiste özenle eğitilen atlar, 4 yıl boyunca insan alıştırma, itaat, başlangıç, tay geliştirme ve tay temel eğitimlerini alıyorlar. Genç oldukları için sadece deneyimli bakıcıların binebildiği atların günde iki kez 45 dakika tımarı, 45 günde bir kayar ve nal çakımları da yapılıyor.Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@