Gazi Osman Paşa'nın balmumu heykeli tartışmaya yol açtı

TOKAT'ta Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa adına açılan müzede, Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı olan 2'nci Abdülhamid'in, Gazi Osman Paşa'ya gösterdiği başarı için madalya takmasını yansıtan...

Haberler 05.04.2016, 13:19
Gazi Osman Paşa'nın balmumu heykeli tartışmaya yol açtı
TOKAT'ta Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa adına açılan müzede, Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı olan 2'nci Abdülhamid'in, Gazi Osman Paşa'ya gösterdiği başarı için madalya takmasını yansıtan balmumu heykeli, tartışmaya yol açtı.

Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, "Hesap sorar gibi bir pozisyon olmuş" dedi. 1832-1900 yılları arasında yaşayan ve özellikle 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'ndaki Plevne savunmasındaki başarılarından dolayı Sultan 2'nci Abdülhamid tarafından 'Gazi' unvanı verilen Gazi Osman Paşa için memleketi Tokat'ta anma töreni düzenlendi. Devegörmez Mahallesi'ne geçtiğimiz yıl açılan Gazi Osman Paşa Müzesi'nde düzenlenen törene Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, Belediye Başkan Vekili Altan Çelik, Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün, İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman ile birlikte davetliler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan anma töreninde konuşan Belediye Başkan Vekili Altan Çelik, "Gazi Osman Paşa Tokat'ta doğdu. Asıl ismi Osman Nuri'dir. Tarihe düşen kayıtta Plevne kahramanı olarak geçmektedir" dedi.

MÜZEYİ GEZDİLER

Daha sonra protokol üyeleri Gazi Osman Paşa'nın balmumu heykeli, Osmanlı ve Rus askerlerinin üniformaları, dönemin mekteplerinde okutulan kitaplara yer verilen müzeyi gezdi. Müzenin ikinci katında yer alan 2'nci Abdülhamid'in Gazi Osman Paşa'ya Plevne savaşında gösterdiği başarı sonrası üniformasına taktığı madalyayı gösteren bal mumu heykeli dikkat çekti. Balmumu heykelinde 2'nci Abdülhamid'in sol eliyle, Gazi Osman Paşa'nın üniformasından tutması bazı kişiler tarafından 'hesap soruyor' şeklinde anlaşıldı. Balmumu heykelini inceleyen Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, gazetecilerin bu yöndeki sorusu üzerine, "Madalyanın oraya konulması lazım. Bunu belediye yetkilileriyle konuşalım. Hesap sorar gibi pozisyon olmuş" dedi. Müze rehberi Yavuz Özdemir ise, balmumu heykelde Plevne müdafaasından dolayı Gazi Osman Paşa'nın 2'nci Abdülhamid tarafından ödüllendirilmesinin anlatıldığını söyledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@