Gazeteciler Cemiyeti'nden Cihan Haber Ekibine Yapılan Saldırıya Kınama

ANKARA (ANKA) – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Cihan haber ekibine yapılan saldırıyı kınayarak,“Son zamanlarda akreditasyon adı altında basına uygulanan sansürün en bariz örneği bu olayda yaşanmıştır” dedi. Bilgi

Haberler 21.04.2015, 13:22
Gazeteciler Cemiyeti'nden Cihan Haber Ekibine Yapılan Saldırıya Kınama

ANKARA (ANKA) – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Cihan haber ekibine yapılan saldırıyı kınayarak,“Son zamanlarda akreditasyon adı altında basına uygulanan sansürün en bariz örneği bu olayda yaşanmıştır” dedi.

Bilgin, yaptığı açıklamada, Cihan haber ekibinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katıldığı bir programdan yaka paça dışarıya çıkarılmasının, basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbe ve demokrasi ayıbı olduğuna dikkat çekerek, şunları ifade etti:

“Basın kartı gazetecilerin profesyonel kimliğini belgeler. Basın Kartları Komisyonu gibi önemli bir kuruluşun onayı ile devlet tarafından verilir. Bu kartı taşıyan her gazetecinin haber niteliği taşıyan tüm haberleri takip etmesi doğaldır. Aksi takdirde devlet kendi verdiği kartla çelişkiye düşmüş olur. Son zamanlarda akreditasyon adı altında basına uygulanan sansürün en bariz örneği bu olayda yaşanmıştır. Basının bir kısmını ötekileştirerek bir ülkede demokrasinin varlığını savunmak mümkün değildir. Bunu yapanlar basın tarihinin karanlık sayfalarında yerlerini alacaklardır. Olayın bir başka vahim tarafı da toplantıya katılan gazetecilerin sessiz kalmasıdır. Bir basın örgütünün başkanı olarak bundan büyük üzüntü duyduğumu belirtmek isterim. Gazeteciler böyle bir olayda dayanışma içinde olmayacaklar da ne zaman olacaklar? Bu basını yandaşlaştırma özentisinin ortaya çıkardığı üzücü bir durumdur. Olayı tümüyle kınıyoruz.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@