Gazeteciler Cemiyeti: Gazetecilik Üzerindeki Kuşatma Kalksın

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, TBMM’yi gazetecilik üzerindeki kuşatmanın kalkması için göreve çağırarak, “Türkiye’de koalisyon görüşmeleri sürerken, terör faaliyetleri, provokasyonlar birbirini izlerken, sınırımızda savaş ihtimali artarken ne yazık ki halkın gerçekleri öğrenmesine yönelik yasaklarla gazetecilik mesleği kuşatılıyor” açıklamasında bulundu.

Haberler 28.07.2015, 19:37
Gazeteciler Cemiyeti: Gazetecilik Üzerindeki Kuşatma Kalksın

ANKARA(ANKA) - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, TBMM’yi gazetecilik üzerindeki kuşatmanın kalkması için göreve çağırarak, “Türkiye’de koalisyon görüşmeleri sürerken, terör faaliyetleri, provokasyonlar birbirini izlerken, sınırımızda savaş ihtimali artarken ne yazık ki halkın gerçekleri öğrenmesine yönelik yasaklarla gazetecilik mesleği kuşatılıyor” açıklamasında bulundu.

TGC yaptığı yazılı açıklamada, TBMM’yi gazetecilik üzerindeki kuşatmanın kalkması için göreve çağırdı. Halkın oyuyla göreve gelen iktidarın sadece kendi gerçeğinin halka ulaşmasını istediği için gazeteciliği “terör faaliyeti” olarak göstermeye çalıştığı belirtilen açıklamada, “Demokratik ülkelerde iktidarlar halkın haber alma hakkı için gazetecilerin görevlerini güvenli koşullarda yapmasını sağlamakla yükümlüyken, Türkiye’de iktidar gazetecileri düzenli olarak tehdit ediyor” denildi.

 

-“HALKIN HABER ALMA HAKKI ZEDELENMEMELİDİR”-

 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Özgür Gündem ve Evrensel gazetelerini hedef göstererek bu alışkanlığı sürdürdüğü ifade edilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kamuoyuna yansıyan olay ne kadar vahim olursa olsun halkın haber alma hakkı zedelenmemelidir. Aksi halde basın, kamuoyunun gözü kulağı olma şeklindeki hayati rolünü oynayamaz. Gerçekleri öğrenmek, bilmek herkesin hakkıdır. Bu hak zedelendiğinde gerek yargı hakkında gerek olay hakkında gerçek olmayan, spekülasyona dayanan bilgiler ortalıkta dolaşmaya büyümeye başlayacaktır ki asıl tehlike de bu olacaktır. Son olarak Suruç’taki terör olayı ile ilgili yayın yasağı getirilmiştir. Medya  IŞİD terör örgütünün yaptığı her eylemi, yaptığı her saldırıyı değerlendirmek, eleştirmek, ülkenin savaş karşısındaki tutumu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve bu konuda yayın yapma hak ve özgürlüğüne sahiptir.”

TİB’in Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki internet haber siteleri başta olmak üzere 96 internet sitesine ve 23 Twitter hesabına “terör örgütü propagandası” yaptıkları gerekçesiyle erişim engellenmesi getirildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“TİB’in bazı internet sitelerine erişim yasağı koymasıyla ilgili ise internete yapılacak her müdahale, basın özgürlüğünü de yakından ilgilendirmektedir. TİB’in görevi halkın gerçekleri öğrenmesinin engellenmesi olmamalıdır.  İktidar ve muhalefet partilerinin temsilcilerini, sansür düzenlemelerinin değil, basın ve ifade özgürlüğünü genişletecek uygulamaların yaşama geçirildiği bir ülke için göreve çağırıyoruz.” (ANKA)

(HTC/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@