Gazeteciler Cemiyeti: Basın Bayramını Bu Yıl Da Kutlayamıyoruz

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin 24 Temmuz Basın Bayramı’nın ülke koşulları, sansür, oto sansür ve ifade özgürlüğü sıkıntıları nedeniyle bu yıl da kutlanamayacağını bildirdi.

Haberler 23.07.2015, 15:47
Gazeteciler Cemiyeti: Basın Bayramını Bu Yıl Da Kutlayamıyoruz

ANKARA (ANKA) – Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin 24 Temmuz Basın Bayramı’nın ülke koşulları, sansür, oto sansür ve ifade özgürlüğü sıkıntıları nedeniyle bu yıl da kutlanamayacağını bildirdi.

Bilgin, yaptığı açıklamada 24 Temmuz tarihinin Türkiye Cumhuriyeti ve demokratik yaşam açısından çok önemli iki olayın yıldönümü olduğunu kaydetti. Bilgin 24 Nisan 1908’de 2’nci Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Türk basınından sansürün ilk kez kaldırıldığını ve 1946’da bu günün “Basın Bayramı” olarak kutlanmasının kararlaştırıldığını hatırlatarak, “Bugün maalesef sansür, oto sansür ve yaratılan korku atmosferiyle, işinden ayrılan veya ayrılma zorunda bırakılan çok sayıda işsiz gazetecisiyle Türkiye, Basın Bayramı’nı kutlayamamaktadır” dedi.

Sansürün ilk kez kaldırılmasının 107’nci yıl dönümünde devam eden yayın yasakları, elektronik medya erişim engellemeleri, medya mensuplarına yönelik şiddet ve artan toplumsal gerilimin endişe verici olduğunu belirten Bilgin, “Ülkemizin birliği, beraberliği ve demokrasimizin sağlam temeller üzerinde ilerleyebilmesi hürriyet ortamının, basın özgürlüğünün, hukukun üstünlüğünün ve herkesin hukuk önünde eşitliğinin birbirinden ayrılmayacak önemde değerlerdir” dedi.

Suruç katliamı gibi endişe verici gelişmelerin milli birliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bilgin, terörizmin her türlüsünün lanetlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bilgin, sansürün kaldırılışının bayram olarak kutlanamamasının burukluğunu hissetmekle birlikte sıkıntıların üzerinden gelinebileceğine ve özgürlük içerisinde basın bayramlarının kutlanabileceğine inandığını söyledi. (ANKA)

(ANL/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@