Gaz Allah\'ın tuz Allah\'ın, Rusya\'ya neden para ödüyoruz?

Tayyip Erdoğan hayranı vaiz İhsan Şenocak, Rusya\'nın doğalgazı kesebileceğini söyleyenlere \'Gaz Allah\'ın tuz Allah\'ın\' diye yanıt verdi.

Haberler 09.12.2015, 09:42
Gaz Allah\'ın tuz Allah\'ın, Rusya\'ya neden para ödüyoruz?

Rus savaş uçağının Suriye sınırında düşürülmesi ile başlayan Türkiye-Rusya gerginliği, Moskova'nın peş peşe açıkladığı yaptırım kararları ile tırmanmaya devam ederken, en çok merak edilen ise Rusya'nın Türkiye'ye gelen doğalgazı kesip kesmeyeceği konusu. 

VATANDAŞ TEZEK YAKACAK DA FABRİKALAR NE YAKACAK?

Rusya, bu tarihe kadar gaz kartını masaya sürmedi. Ancak talebin en üst noktaya çıktığı bir dönemde vanayı kapatması durumunda Türkiye'yi çok zor durumda bırakacağı malum. Hükümet ise 'Vatandaşımız gerekirse tezekk yakarız diyor' diyerek teselli bulsa da,bir yandan da alternatif arayışları sürüyor. Önce Erdoğan Katar'a gitti ve gaz anlaşması yaptı, ardından Davutoğlu Azerbaycan'a giderek doğalgaz temini konusunda görüşmeler yaptı. 

Doğalgaz krizi denilince sadece konutlarda kullanılan gazı düşünen vatandaşların bazıları 'tezek yakarız' dese de, sanayide kullanılan doğalgazın kesilmesinin ülke ekonomisine vuracağı darbenin nasıl telafi edileceğine dair şu ana kadar somut bir çözüm bulunmuş değil.

 GAZ ALLAH'IN TUZ ALLAH'IN

AKP hükümeti krizin başında önce 'Hava sahamızın ihlaline göz yumamazdık. Bir daha olsa yine düşürürüz' diyerek uçak krizinder 'hamaset' yoluna gitti. Ardından ise 'Rusya uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık' diyerek geri adım atarken, hamaset edebiyatının yerini de 'Bu millet cefa çekmeye alışık, gerekirse tesek yakar ama yine boyun eğmez' şeklinde bir 'sefalet' söylemine bıraktı. 

AKP'nin Rusya ile sürdürdüğü bu gerginlik politikasına en ilginç destek ise, Tayyip Erdoğan'a hayranlığı ile bilinen ve verdiği hutbelerde bunu açıkça dile getiren İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) kurucusu Dr. İhsan Şenocak'tan geldi.

Rusya ile yaşanan krizi değerlendiren İhsan Şenocak "Rusya gazı keserse ne olur diyorlar. Sen bilmiyor musun? Gazın sahibi de Allah, tuzun sahibi de Allah! Bu millet gazın olmadığı, tuzun olmadığı zamanlarda da asla bir adım geri atmadılar, ayakta durdular" diyerek AKP'nin Rusya ile gerginliği tırmandırma politikasına destek verdi. 

İhsan Şenocak'ın bu sözleri ise akıllara ister istemez şu soruyu getirdi: 

"Gazın sahibi de Allah, tuzun sahibi de Allah. Peki o zaman biz Rusya, Azerbaycan ve İran'a her yıl neden milyarlarca dolar gaz parası ödüyoruz? Ya da, Rusya'nın gazı kesmesi halinde Türkiye'ye doğlagaz sağlayacağı açıklanan ve şeriat rejimi ile yönetilen Katar, 'Allah'ın gazını' Türkiye'ye parayla mı satacak?

Tabi ki o hutbeyi dinleyenler Şenopcak'aböyle bir soru sormadığı gibi, Erdoğan hayranı imamın da bu soruya vereceği bir cevap yoktu. 

İşte tam da bu yüzden, Türkiye'nin dış politikasını 'hamaset' ve 'sefalet' söyleminden kurtarıp bir an önce 'feraset' (zihin uyanıklığı) noktasına çekmesinde yarar var.

 Yoksa önümüzdeki günlerde ülkenin üstünü 'tezek' dumanı ve kokusunun kaplaması kaçınılmaz görünüyor!

Kaynak: abcgazetesi.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@