Gastromasa Konferansı, Bu Yıl Türkiye'de İlk Kez Düzenlendi

İSTANBUL(ANKA)-Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Gastromasa Konferansı, dünyanın en önemli şefler...

Haberler 16.11.2015, 13:45
Gastromasa Konferansı, Bu Yıl Türkiye'de İlk Kez Düzenlendi

İSTANBUL(ANKA)-Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Gastromasa Konferansı, dünyanın en önemli şeflerini, trend avcılarını ve yemek yazarlarını İstanbul’da bir araya getirdi. Türk mutfağı araştırmacısı Vedat Başaran’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ise Türkiye’nin önemli yerli ve yabancı yatırımcıları, “İstanbul, dünya gastronomisinin yeni destinasyonu olacak mı?” sorusunun cevabını aradı.

Bu yıl Türkiye’de ilk kez düzenlenen Gastromasa Konferansı, dünya çapında ünlü konuşmacıların sunumları, İstanbul’un potansiyelinin yerli ve yabancı önemli yatırımcılar tarafından ele alındığı panel ve inovatif Türk şeflerin yaptıkları yemek sunumları ile katılımcıları etkiledi. 500’e yakın sektör profesyonelini bir araya getiren konferans, gastronomi tutkunları tarafından ilgiyle takip edildi.

Gastromasa Konferansı’nın yaratıcısı Gökmen Sözen, yaptığı açılış konuşmasında, “1. Uluslararası Gastromasa Sempozyumu, ülkemizden başlamak üzere dünyada gastronomi sektörünü iyileştirmek için atılmış çok önemli bir adım. Dünya markalarının ve dünyaca ünlü şeflerin yatırım içim tercih ettiği bir lokasyon haline gelen Türkiye, sahip olduğu potansiyeli gerçekleştirdiğinde gastronomi sektörünün sunduğu fırsatları ekonomik değere çevirebilir. Bu nedenle ülkemizin zengin mutfağını ve gastronomi kültürünü, gelecek nesillere aktarmamız ve dünyaya tanıtmamız gerekiyor” dedi.

Avusturya Filzmoos’ta yer alan Hubertus Restoran’ın şefi olan iki Michelin yıldız, Gault-Millau’dan 19 puan alan ilk kadın şef olan Johanna Maier konuşmasında başarı ve sürdürülebilirlik konusunu ele alırken, 1987 yılından beri çok önemli başarılara imza attığı Hubertus Restoranın filozofisine ilişkin detayları da izleyiciler ile paylaştı. Maier’in ardından sahneye çıkan dünyanın en önemli pastacılık şefleri arasında yer alan Christian Escriba pastacılıkta şov konseptine ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. 1906 yılından itibaren dört kuşaktır hamur işiyle ilgilenen Escriba ailesinin dördüncü kuşak temsilcisi olan Christian Ercriba, artistik pasta ve tatlı yapımı için gereken disiplinli çalışma ve yaratıcılığın önemini anlatan Escriba, 2014 yılında 8000 m2’lik alanda sergilenen Fantasia by Escriba şovunda sergilediği ürünleri izleyiciler ile paylaştı.

-“AVUSTRALYA VE ASYA MUTFAKLARI YÜKSELİŞTE OLACAK’’-

Dünya gastronomisinin en önemli yemek yazarlarının konuşmaları ile renk kattığı Gastromasa Konferansı’nda İngiltere’nin yanı sıra İtalya ve Brezilya’da da çalışmalarını sürdüren yemek yazarı ve şef Luciana Bianchi gerçeklik ve kurgu arasında modern şef konusunda bir sunum yaparken, gastronomi trend avcısı Maria Canabal dünya yemek trendlerini izleyiciler ile paylaştı.

Sözlerine Fransız mutfağının “gastronominin başkenti’’ olduğunu belirterek başlayan Maria Canabal, dünyadaki en eski mutfak okulunun 300 yıl önce Fransa’da kurulmasının bu konumu güçlendirdiğini belirtti. Bir ülke mutfağının yükselen bir trend olması için iki önemli faktör olduğuna dikkat çeken Canabal, gastronominin devlet politikası olarak ele alınmasının ve ülke mutfağının bir liderinin olması gerektiğini kaydetti. Avustralya ve Asya mutfaklarının önümüzdeki dönem yükselişte olacağını belirten Canabal, tüm dünyada yeme alışkanlıklarının yerel, organik ve taze ürünler yönünde olduğunu ifade etti.

-İSTANBUL’UN GASTRONOMİ POTANSİYELİ TARTIŞILDI-

Gastromasa Konferansı’nın ikinci bölümünde yer alan panelde ise katılımcılar Türk Mutfağı Araştırmacısı ve işletmeci Vedat Başaran’ın moderatörlüğünde İstanbul’un dünya gastronomisinin yeni destinasyonu olma potansiyelini masaya yatırılar. Yerli ve yabancı yatırımcıların yer aldığı panelin konuşmacıları; ‘Yenilikçi İspanyol Mutfağı’ konusunda bir marka haline gelen Sergi Arola, Shaya Türkiye Genel Müdürü Murat Gün, Desert Group kurucusu Yücel Özalp, g2m Genel Müdürü Burak Özbaşoğlu ve TURYİD Başkanı Kaya Demirer idi. İstanbul’un Türkiye turizminin önde gelen şehirlerinden biri olduğuna vurgu yapılan panelde, İstanbul’u dünya gastronomisinin yeni destinasyonu yapmak için atılması gereken adımlar konuşuldu.

-ÜNLÜ ŞEFLERDEN TÜRK MUTFAĞINDA İNOVASYON ÖRNEKLERİ-

İstanbul gastronomi sektörünü dünyadan yıldız isimlerle buluşturan 1. Gastromasa Konferansı’nda Paşabahçe’nin sponsorluğunda İnovatif Türk Şefler Sergisi düzenlendi. Ali Ronay, Cihan Çetinkaya, Didem Şenol, Erdem Dırbalı, Erol Sarıdoğan, Fikret Özdemir, Gökhan Tufan, Kemal Demirasal, Ömür Akkor, Maksut Aşkar, Murat Aslan, Murat Dağlıoğlu, Mustafa Otar, Rafet İnce, Tarkan Özdemir, Tevfik Arslan, Tolgar Mireli, Yeşim Erol, Yılmaz Öztürk ve Zeynep Moroğlu’nun bulunduğu Türkiye’nin önde gelen 20 şefi, konferansa özel hazırladıkları inovatif tarifleri bu bölümde sergiledi. “Türk mutfağının yemeklerinde değişim olur mu?” temalı bölümde şefler, Türkiye’nin lokal ürünleriyle yeni Türk mutfağı için farklı tarifleri misafirlere ikram etti.(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@