Garipoğlu'nun İntihar Ettiği Koğuşa Başka Biri Girmedi, Kameralar Çalışıyordu

-Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Cem Garipoğlu’nun kesin ölüm nedeni, “başa poşet geçirilmesine bağlı, ağız burun kapanması ve boyuna bağ tatbikine bağlı, mekanik asfiksi sonucu meydana geldiğini&

Haberler 20.11.2014, 17:45
Garipoğlu'nun İntihar Ettiği Koğuşa Başka Biri Girmedi, Kameralar Çalışıyordu

-Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Cem Garipoğlu’nun kesin ölüm nedeni, “başa poşet geçirilmesine bağlı, ağız burun kapanması ve boyuna bağ tatbikine bağlı, mekanik asfiksi sonucu meydana geldiğini” açıkladı. Başsavcılık, Garipoğlu’nun intihar ettiği koğuşun kamera görüntülerinde herhangi bir arıza olmadığını ve koğuşta yapılan incelemelerde Garipoğlu’nun parmak izinin dışında başka bir parmak izine rastlanmadığını açıkladı.

 

İSTANBUL(ANKA) –Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Cem Garipoğlu’nun kesin ölüm nedeni, “başa poşet geçirilmesine bağlı, ağız burun kapanması ve boyuna bağ tatbikine bağlı, mekanik asfiksi sonucu meydana geldiğini” açıkladı. Başsavcılık, Garipoğlu’nun intihar ettiği koğuşun kamera görüntülerinde herhangi bir arıza olmadığını ve koğuşta yapılan incelemelerde Garipoğlu’nun parmak izinin dışında başka bir parmak izine rastlanmadığını bildirdi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Cem Garipoğlu’nun ölüm nedenine ilişkin bilgilendirme yapıldı. 10 Ekim günü sabah saatlerinde Silivri Kampüsü içerisinde bulunan 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan bir ölüm vakasının bildirilmesi üzerine, Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya el konulduğu belirtildi.

Olay yerinde yapılan incelemede, olay yerinin, Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, F-3 alt kısımda üçlü oda olarak kullanılan yer olduğu, söz konusu yerde Mehmet Nida oğlu, Tülay Makbule’den olma, Adana 29 Ekim 1991 doğumlu, Adana Ceyhan nüfusuna kayıtlı, Cem Garipoğlu’nun tek olarak kaldığının görüldüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Olay yerinin teknik ve adli incelenmesi neticesinde; başına poşet geçirmek suretiyle intihar eden şahsın, yukarıda kimlik bilgileri verilen Cem Garipoğlu olduğu anlaşılmış olup, kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu Başkanlığına sevki sağlanmıştır.

Cem Garipoğlu’nun kaldığı F Blok F/3 alt koğuşuna ilişkin 9 Ekim 2014 ve 10 Ekim 2014 tarihlerindeki bütün koğuş giriş-çıkışlarını gösteren kamera kayıt görüntülerinin incelenmesinde, kameralarda herhangi bir arıza olmadığı, kamera görüntülerinin, ileri ya da geri saat farklılığı içermediği, dış koridoru, iç koridoru, yani mutfak girişi ile özel yaşam alanı olan bölmelerin girişinde bulunan avluyu ve koğuş giriş-çıkışını gösterdiği, haricen herhangi bir kimsenin koğuşa girmediği gözlemlenmiştir.

Ölen şahıstan alınan numunelerin, Tülay Makbule Garipoğlu ve Mehmet Nida Garipoğlu’nun DNA profilleriyle uyumlu olduğu, Adli Tıp Kurumunun 16 Ekim 2014 tarihli raporuyla teyit edilmiştir. Cem Garipoğlu’nun, kaldığı koğuştaki materyallerden alman parmak izlerinin, mukayese ve incelenmesi neticesinde, Cem Garipoğlu’nun parmak izinin dışında, herhangi bir harici bulguya rastlanılmadığı Adli Tıp Kurumunca belirlenmiştir.

Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığının, 12 Kasım 2014 tarih ve 70898959-101.02-l4/99787/3863 sayılı otopsi raporuna göre ise; Cem Garipoğlu’nun kesin ölüm sebebinin, başa poşet geçirilmesine bağlı, ağız burun kapanması ve boyuna bağ tatbikine bağlı, mekanik asfiksi sonucu meydana gelmiş olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Dosya kapsamı ve belirtilen bulgular dikkate alınarak, evrak muktezaya bağlanmış olup ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar’ verilmiştir.” (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@