G20 Liderler Zirvesi Başlıyor

ANTALYA (ANKA) - Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi Antalya'da başlıyor.

Haberler 15.11.2015, 07:40
G20 Liderler Zirvesi Başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında B20 ve L20'nin bazı G20 liderleriyle yapılacak "Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve" başlıklı ana oturumun açılış konuşmasını yapacak.

Erdoğan, zirveye katılan liderleri Regnum Otel'de karşılayacak, aile fotoğrafı çekiminin ardından "Kalkınma ve İklim Değişikliği" başlıklı çalışma yemeğine geçilecek.

Zirveye katılan liderler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde "Kapsayıcı Büyüme: Küresel ekonomi, büyüme stratejileri, işsizlik ve yatırım stratejileri" başlıklı açılış oturumu ve "Küresel Sınamalar: Terörizm ve mülteci krizi" başlıklı akşam yemeğinde bir araya gelecek. 

Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de aralarında bulunduğu bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise G20 Liderler Zirvesi kapsamında, Regnum Hotel'de Suudi Arabistan Kralı Salman bin Abdülaziz el-Suud, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşecek.

Davutoğlu'nun ev sahipliğinde ayrıca bir de G20 Zirvesi Resepsiyonu verilecek. 

-ERDOĞAN'DAN AKŞAM YEMEĞİ-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi için Antalya'ya gelen konuk heyet başkanları olan devlet başkanları, cumhurbaşkanları ve başbakanlar onuruna dün bir akşam yemeği verdi. Akşam yemeği, zirvenin yapılacağı Regnum Otel’de gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşleri ile birlikte yemeğe katılan konuk liderleri, eşi Emine Erdoğan ile birlikte karşıladı.

Yemeğe, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Malezya Başbakanı Necip Rezak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, IMF Başkanı Christine Lagarde, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Mark Carney ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim katıldı.

Akşam yemeğinin ardından, geleneksel Türk el sanatlarından ebru ve cam çalışmalarından örnekler sergilendi. Çalışmaları izleyen liderler, bu sanatları uygulamalı olarak sergileyen sanatçılardan bilgi aldı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@