Formül Belli Oldu! 1 Haziran Sonrası için Yapılandırılmış Tam Açılma

Tam açılma sürecinin nasıl olacağı, ne zaman başlayacağına ilişkin Bilim Kurulu Üyesinden yeni bir formül geldi. Yapılandırılmış tam açılma formülüne ilişkin açıklama ve öneriler haberimizde.

Formül Belli Oldu! 1 Haziran Sonrası için Yapılandırılmış Tam Açılma

1 Haziran sonrası dönemde yasakların, tedbirlerin nasıl uygulanacağına ilişkin Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz açıklamalarda bulundu. 

Değerlendirmesinde uygulanabilecek formüller üzerinde duran Serap Şimşek Yavuz yapılandırılmış tam açılma önerisinde bulundu. Kısa süre sonra başlaması gündemde olan öneriye dair Serap Şimşek Yavuz'ın konuşmasının detayları haberimizde. 

1 HAZİRAN SONRASI TAM AÇILMA

Bilim Kurulu Üyesi olan ve ayrıca İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz salgının geleceğine ve Türkiye:'de ki seyrine ilişkin görüşlerini açıkladı. 

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre; Yavuz tam açılma için halen vaka sayılarının ve test pozitiflik oranlarının beklenen seviyede olmadığını ifade etti. Bu kapsamda son veriler hakkında bilgi veren Yavuz, İstanbul'da 100 binde 580'lere çıkmış olan vaka sayılarının şu dönemde 180'ler civarına kadar geriledi ifade etti. Hastane bünyesine gelen vaka sayısının da azaldığını ifade eden Serapi Şimşek Yavuz bu süreçte yoğun bakımlardaki yatak sayılarında da hiçbir sıkıntı olmadığını vurguladı. 

Herşeyi Açabileceğimiz Rakamlar Değil

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz konuşmasının devamında ise vaka sayılarında ki düşüşün devam edeceğini öngörüyoruz dedi ve bu oranların hem İstanbul hem de Türkiye için tam açılma için yeterli olmadığını vurguladı.

"Haziranda gelecek 30 milyon doz aşıyı hızla yaparsak biraz daha kontrollü bir şekilde açılmaya gidebileceğiz. Hele ki 120 milyon doz aşı eylüle kadar gelirse, herhalde toplum bağışıklığını sağlamış oluruz ekime kadar. Yani ışığı görüyorum, hatta ekimde görüyorum neredeyse tünelin ucundaki ışığı. Çünkü şunu da söyleyebiliriz, BioNTech aşısı varyantlara karşı da etkinliği oldukça iyi olan bir aşı."

Yapılandırılmış Tam Açılma

Salgının 1 Haziran'dan sonraki dönemi için de değerlendirmelerde bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Haziran'dan sonra ne kadar inecek ve ona göre bir karar alınacağını bildirdi. Bu süreçte nasıl bir yol izleneceğine ilişkin kendi görüşünü de açıklayan Serap Şimşek Yavuz ". Ben, 'yapılandırılmış açılma' yapılması gerektiğini düşünüyorum. Geçen sene haziranda yapıldığı gibi birdenbire değil, kontrollü açılma yapmak zorundayız. Çünkü hala aşıda istediğimiz seviyede değiliz henüz." dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@