Flaş Flaş 7.7 büyüklüğünde deprem

PASİFİK Okyanusu'nun takımadaları ülkelerinden Solomon Adaları 7.7 şiddetinde depremle sarsıldı. Artçı depremlerin de hissedildiği bölgede Tsunami uyarısı yapıldı.

Haberler 08.12.2016, 21:18 09.12.2016, 00:37
Flaş Flaş 7.7 büyüklüğünde deprem

Son Depremler

PASİFİK Okyanusu'nun takımadaları ülkelerinden Solomon Adaları 8 şiddetinde depremle sarsıldı. Artçı depremlerin de hissedildiği bölgede Tsunami uyarısı yapıldı.

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7,7 OLARAK AÇIKLANDI

Pasifik Okyanusu'nun takımada ülkelerinden Solomon Adaları, şiddetli depremle sarsıldı. Artçı depremlerin de hissedildiği bölgede Tsunami uyarısı yapıldı. ABD Jeolojik İnceleme Merkezi (USGS), önce 8.0 olarak duyurduğu depremin şiddetini daha sonra 7.7 olarak açıkladı. Şiddetli depremin Solomon Adaları, Papua Yeni Gine, Nauru, Yeni Caledonia, Tuvalu, Kosrae kıyılarında güçlü ve dev boyutlu dalgalara yol açabileceği uyarısı yapıldı. 

USGS Perşembe sabahı da Kaliforniya'dan 160 kilometre uzaklıkta 6.5 şiddetinde deprem olduğunu bildirmişti.

Tsunami nedir?

Japonca'da "Liman Dalgası" anlamına gelen "Tsunami" sözcüğü okyanus ya da denizlerin dibinde oluşan deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun salınımlı dev deniz dalgasına tsunami denir. 1896 yılında Japonya'da 21000 kişinin ölümüne yol açan Büyük Melji Tsunamisi sonrası dünyaya yaptıkları yardım çağrısı içinde yer alan Tsunami sözcüğü, bu tarihten itibaren dünya dilleri literatürüne girmiştir. 

Tsunami, Pasifik Okyanusunda çok sık diğer okyanus ve denizlerde seyrek görülür. Okyanus kabuğunun kırılması sonucu oluşan tsunami, okyanus açıklarında bir insan boyu kadar yüksekliğe ve dalga boyu yüzlerce kilometredir. Tsunami diğer gel-git ya da dalgalarından farkı, su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır. Tsunamiden farklı olarak kapalı havzalarda, körfezlerde, göllerde, rüzgar ya da depremlerde oluşan küçük periyotlu dalgalar "salınım" olarak adlandırılır. 

Salınımın tsunamiden farkı; 


Tsunmai; hemen ve 4-5 dalgadan oluşur ve kısa sürede etkisini kaybeder. Salınım ise daha geç, daha fazla dalgadan oluşur ve daha sonra uzun süre etkilidir. 

Tsunamiler oluşum sırasında 3 evreden geçer; 


1. Oluşum Evresi: Okyanus tabanındaki yer kabuğu kırılarak deprem oluşur. Bunun sonucunda okyanus ya da deniz suyunun dengesi bozulur ve su kütlesi karıştırılır. 
2. Yayılma Evresi: Oluşan dalgalar açık denizlerden kıyılara doğru hızla yayılır. 
3. Sel-Tufan Evresi: Karalar, kıyılardaki yerleşim alanları, tesisler, limanlar su altında kalır. 

Deniz kıyısında hissedilen depremden sonra tsunami olma olasılığı her zaman vardır. tsunaminin ilk etkisi deniz suyunun yavaş yavaş bir metre kadar yükselmesi ve çökmesi ile belli olur. Bu dalga sonrakilerin habercisidir. Yıkıcı dalgalardan önce okyanus ya da denizden gelen gök gürültüsü veya uçak sesini andıran bir uğultu duyulabilir. Bu durumda; 

- Kıyıdan hemen uzaklaşmak gerekir. 
- Teknede bulunanlar kıyıdan uzaklar, açık denizlere giderek dalganın etkisinden kurtulabilir. 
- Karadakiler denizden uzaklaşmalıdır. 
- Tsunami kıyıdaki meraklıları daha çok vurmaktadır. Meraklılar tsunamiyi izlerken ansızın kendilerini sürüklenirken bulabilirler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@