Firari Nissan CEO'sundan esinle müzik kutusuna sığma oyunu oynayanlara uyarı: Kazaya kurban gitmeyin!

Küresel otomotiv sanayinin eski kralının yolsuzluktan evhapsinde tutulduğu Japonya'da evine müzik grubu çağırmasından saatler sonra İstanbul'a inen bir uçaktaki müzik kutusunun içinden çıktığı haberi, ilkin 'filmleri aratmayan' sıfatına layık görüldü, ardından Hollywood'dan teklifler aldı, son olarak bir meydan okuma oyununa esin kaynağı oldu.

Gündem 15.01.2020, 21:28
Firari Nissan CEO'sundan esinle müzik kutusuna sığma oyunu oynayanlara uyarı: Kazaya kurban gitmeyin!

İstanbul'dan geçtiği Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta krallar gibi ağırlanan eski Nissan-Renault-Mitsubishi CEO'su Carlos Ghosn'un kaçışından esinlenen meydan okuma oyunu, Japonya'da sosyal medya fenomenine dönüştü. 

Japonya'dan sosyal medyaya girenler, Carlos Ghosn’a öykünerek müzik enstrümanı kutuları ya da karton kutuların içine girip sıkışık pozisyonlarda sığarak üstlerine kapak kapatanların görüntüleriyle karşılaşıyor. 

'Carlos Ghosn meydan okuması' denilen furya, hayrete şayan paylaşımlara sahne oldu.

Kendi kontrbasının torbasına sığmak için binbir yol deneyen bir erkek, manga çizimleri eşliğinde kendi çabasıyla dalga geçerken sonunda başarıya ulaştı.

Bir kadın bu hissi tatmak için eve gelen mobilyaların mukavva kutularına daldı.

Furyaya TV ve radyo programcıları da katılırken, ünlü magazin gazetecisi Masaki Omura, müzik teçhizatı taşınan bir sandığın içinde gayet rahat pozlar verdi. 

Gazeteci Hisanori Yoshida da bir şov sırasında daha zorlu denemelerde bulundu. 

İnsanlar gördükleri kutu ve sandıklara Carlos Ghosn çıkarmaları yapıştırmaya da başladı. Alttaki örnekte "İçinde Carlos Ghosn bulunmamaktadır" yazıyor.

Carlos Ghosn meydan okumasının yayılması karşısında Japonya'nın ünlü müzik aletleri ve ekipmanı üreticisi Yamaha, "Kendinizi kutulara sıkıştırmaya çalışmayın" diye uyarıda bulundu. 

Yamaha'nın Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Büyük müzik aleti kutularının içine tırmanmakla ilgili çok fazla sayıda tweet atıldı. Talihsiz bir kazadan sonra uyarıda bulunmak çok geç olur, o yüzden herkesten böyle şeyler denememelerini rica ediyoruz."

Bu mesajın on binlerce kez paylaşılması üzerine bir tweet daha atan Yamaha, retweet için teşekkür ederken müzik kutularının insanlar için değil aletler iççin tasarımlandığını hatırlattı.

BBC'ye göre kutu hikayesini ilk yayımlayan kanal MTV Lübnan oldu; MTV Lübnan, Ghosn'un bir müzik aleti kutusuna saklandığını ve kendilerine müzisyen süsü veren bir grup tarafından kaçırıldığını duyurdu.

The Wall Street Journal'ın ses teçhizatı taşınan bir sandıkla kaçtığı iddiası, havaalanındaki rötgen cihazlarından geçirilemeyecek kadar büyük hoparlör kutusuna kendisini kapadığı savıyla desteklendi. 

Firari otomotiv kralının Lübnanlı eşinin Reuters'e verdiği demeçte tüm bunlar için kurmaca demesi, kamuoyunun kanaatini değiştirmedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@