Feyzioğlu: Yeni Türkiye aslında Yeni Suriyedir

Ben bunca yıllık hukukçuluk hayatımda böyle bir karar görmedim" dedi.

Haberler 17.10.2015, 01:37
Feyzioğlu: Yeni Türkiye aslında Yeni Suriyedir
Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA) - TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin yayın yasağı getirilmesine, "Yayın yasağı değil, eleştiri yasağı yazmış sulh ceza hakimi. Ben bunca yıllık hukukçuluk hayatımda böyle bir karar görmedim" dedi.

Isparta Baro Başkanlığı'nın Staj Eğitim Merkezi açılışını yapmak üzere Isparta'ya gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, gazetecilere açıklamada bulundu. Ankara'daki bombalı saldırının ardından yayın yasağına itiraz ettiklerini belirten Feyzioğlu, "Burada bir garabet var. Ankara katliamının savcısı diyor ki; 'Dosyanın selameti açısından dosyadan bilgilerin yayınlanmasını yasaklayın' Evet, doğru, böyle bir kapsamlı soruşturmada doğrudur. Ankara 6'ncı Sulh Ceza Hakimi bu talep üzerine ne diyor? 'Dosyadan yayın yapılmasını zaten yasakladım' diyor. 'Bu olay ile ilgili yorum da yapamazsın, kimseyi de eleştiremezsin' diyor. Hadi canım sende" diye tepki gösterdi.

"CUMHURBAŞKANIMI ELEŞTİRMEYİN, KIYMAYIN" DİYOR

Ankara'daki patlamadan 3- 5 gün önce istihbarat geldiğini vurgulayan Feyzioğlu, "Niçin güvenlik tedbiri alınmadı, nerede aksaklık oldu" diye sordu. Güvenlik tedbirlerini almayı, istihbarat almayı bilen birimlerin önce 'cemaatçi değil' diye katledildiğini sonra ise 'cemaatçi' diye gönderildiğini savunan Metin Feyzioğlu, "Sizin yanınızda sadece cumhurbaşkanına yüzde 100 biat edeceğini düşündüğünüz, tecrübesiz, eğitimsiz insanlar mı kaldı? Bu sebeple itiraz ettik. Reddedildiğinde Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğim. Resmen benim adımla gidecek. Anayasa Mahkemesi'nde doğru çizgiyi bulacağına inanıyorum. Sulh Ceza Hakimi yayın yasağı değil, eleştiri yasağı yazmış. Ben bunca yıllık hukukçuluk hayatımda böyle bir karar görmedim. İçindeki ne ise dışına vurmuş. 'Eleştirmeyin cumhurbaşkanımı' diyor, 'kıymayın' diyor" diye konuştu.

IŞİD ELEŞTİRİSİ

IŞİD'in Türkiye'de kontrolsüz güçlendiğine dikkat çeken Feyzioğlu şöyle konuştu:

"Türkiye, komşularının toprak bütünlüğüne göz dikmeseydi, rejimleri terör örgütlerini kullanarak değiştirmeye kalkmasaydı, dünyanın 'kafa kesen teröristler diye' tereddütsüz terör örgütü sınıfına yerleştirdiği IŞİD vahşilerine sınırlarını, 'Bunlar sinirli öfkeli çocuklar' diyerek sonuna kadar açmasaydı, Türkiye'nin hastanelerinde tedavi edilmeselerdi, acaba IŞİD kontrolsüz şekilde güçlenir miydi?"

ISLIKLI PROTESTOYA TEPKİ

Türkiye- İzlanda maçında saygı duruşu sırasındaki ıslıklı protestoya da tepki gösteren Feyzioğlu, Türkiye'nin duygusal anlamda bir kopuşun üzerine sürüklendiğini söyledi. "Geçmişten gelen acıları ve gururları biriktirseniz millet olursunuz" diyen Feyzioğlu, "Katliamda kaybettiklerimizi ıslıklayanlar, saygı duruşuna geçen futbolcularımızı protesto edenler, küçücük beyinlerinde sözde 'PKK'ya karşı çıkıyoruz' diye düşünerek, PKK'nın bilinçsiz işbirlikçiliğini yapmışlardır. Bugün kararlı ve akıllı olma zamanıdır. Anlık heyecanlara kapılarak birbirimizi boğazlama zamanı değildir" dedi.

'YENİ TÜRKİYE ASLINDA YENİ SURİYE'DİR'

Türk milleti demekten hiçbir zaman gocunmadıklarını da vurgulayan Feyzioğlu, Türk milletinin ırkçılık, entik köken ayrımcılığı, din, mezhep ayrımcılığı yapmadığını söyledi. "Geçmişi ve geleceği birlikte kucaklayan her yurttaşı Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşı olmaktan gurur duyan asli unsurlar sayarız" diyen Feyzioğlu, "İşte bu Türkiye Cumhuriyeti'nin temelidir. Yeni Türkiye ise bunları reddetmeye meyletmiştir. 'Yeni Türkiye' diyenler aslında 'Yeni Suriye' demiştir. Köklü hiçbir kurumun başına konan yeni kelimesini de bu anlamda kabul etmiyorum. Yeniden Türkiye Cumhuriyeti diyorum. Ama elbette dünden, iyilerinden ve yanlışlarından ders alarak dünün yanlışlarını bugünün yanlışlarına mazeret kılmayarak gençlerimiz için yeniden Türkiye Cumhuriyeti diyorum" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@