FETÖ ile bağı olmayanlar endişelenmesin

ADANA Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Adana'da bugüne kadar toplam 121 kişinin tutuklandığını belirterek, "Soruşturmanın...

Haberler 04.08.2016, 13:20
FETÖ ile bağı olmayanlar endişelenmesin
ADANA, () - ADANA Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Adana'da bugüne kadar toplam 121 kişinin tutuklandığını belirterek, "Soruşturmanın yegane amacı örgütün kamuya sızan elemanlarının tespit edilip ayıklanması ve yargısal sürecin işletilmesidir. Bu yapıyla ilgisi ve bağı bulunmayanların endişelenmemesi gerekiyor" dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen darbe girişimi soruşturması kapsamında, bugüne kadar tutuklanan, gözaltına alınan, hakkında adli kontrol kararı verilen şüphelilere yönelik bilgiler paylaşıldı. Buna göre, Adana'da görevden uzaklaştırılan ve hakkında gözaltı kararı verilen 67 şüpheli hakim ve cumhuriyet savcısından 54'ü tutuklanırken, 13'ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi. Soruşturma kapsamında halen 5 yargı mensubu ise aranıyor.

Aynı soruşturma çerçevesinde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen 33 asker, 20 emniyet mensubu, 1 vali yardımcısı, 2 basın mensubu, 1 zabıt katibi, 10'u da değişik meslek gruplarında olmak üzere toplam 67 kişi daha tutuklanırken 69 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi.

Ayrıca, FETÖ/PDY örgüt mensuplarının üyesi olduğu değerlendirilen Aktif-Eğitim Sen Adana Şubesi'nde yöneticilik ve idarecilik görevlerinde bulunan 24 öğretmen, Devlet Su İşleri (DSİ) 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nde terör örgütü üyesi olduğu saptanan 23 personel, bu örgüte finans sağladığı belirlenen 28 işadamı ve esnaf, örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 15 şüpheli emniyet mensubu olmak üzere toplam 90 kişinin gözaltında olduğu, 1 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunduğu kaydedildi. Öte yandan, dün DAEŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen soruşturma kapsamında eylem hazırlığı içinde olduğu iddia edilen 20 şüpheli yakalandı.

'ÖNCELİKLİ AMACIMIZ ÖRGÜT ÜYELERİNİN TESPİTİ'

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, soruşturma çerçevesinde toplam 121 kişinin tutuklandığını aktararak soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü belirtip, şöyle dedi: "Amacımız öncelikli olarak kamuya sızan FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinin tespiti ve eylemlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Adana'da, bu örgütün asker içindeki yapılanması, bunun sivil ayağı, il imamları, abileri diye adlandırılan çatısı önemli ölçüde tespit edilmiştir. Toplanan ve ele geçirilen delillerle birlikte soruşturma bu yönde genişletilerek devam etmektedir. FETÖ/PDY terör örgütü ile organik bağı bulunmayan, bu yapıyla ilgisi bulunmayan kamu çalışanları, sanayici, işadamları ve diğer vatandaşlarımızın endişe etmesine, kaygılanmalarına gerek yoktur. Soruşturmadaki yegane amacımız, örgütün kamuya sızan elemanlarının tespit edilerek ayıklanması ve bu kişilerle ilgili yargısal sürecin işletilmesidir."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@