Feridun Sinirlioğlu'ndan Suriye operasyonları eleştirisine yanıt geldi!

Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör bölgelerine düzenlediği Pençe Kılıç hava harekatını eleştirenlere Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu'ndan yanıt geldi.

Feridun Sinirlioğlu'ndan Suriye operasyonları eleştirisine yanıt geldi!

Feridun Sinirlioğlu'ndan Suriye operasyonları eleştirisine yanıt geldi!: Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Türkiye'nin Suriye'deki PKK/YPG terör örgütlerine yönelik düzenlediği operasyonlarından endişe duyduğunun dile getirilmesi ve operasyonlara ara verilmesi çağrısında bulunulması üzerine "Terör örgütünün ismini demokratik diye değiştirmek demokrasiye hakarettir." ifadelerini kullanarak cevap verdi.

 Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu BM Güvenlik Konseyi'ne katıldı. Burada yapmış  olduğu konuşmada Türkiye'nin Suriye ve Irak'ın kuzeyinde bulunan terör örgütlerine yönelik yapılan Pençe Kılıç Hava Harekatının Türkiye'nin sınırlarının korunması için gerçekleştirildiğini dile getirdi. Ayrıca Türkiye'nin son yıllarda sürekli hedef alındığını konuşmalarına ekledi. 

Siniroğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi;

"YPG/PKK'ya yönelik terörle mücadele operasyonlarımızın DEAŞ'a karşı mücadeleyi olumsuz etkileyeceği yönündeki açıklamalar gerçeklikten kopuk. Gerçek olan DEAŞ'ın bu tür açıklamalar yapanların hataları ve yanlış stratejileri nedeniyle komşu ülkeler için tehdit teşkil etmeye devam etmesi. Bir terör örgütüyle başka bir terör örgütü olan 'Suriye Demokratik Güçleri'nden taşeronluk hizmeti alarak mücadele edilemeyeceği konusunda defalarca uyardık.

SDG, YPG/PKK'nın ta kendisi. Bu terör örgütünün ismini istediğiniz kadar değiştirseniz de niyeti değişmez. Hatta ismini 'demokratik' olarak değiştirerek küresel terörle mücadeleyle dalga da geçebilirsiniz. Bu demokrasiye hakarettir. YPG/PKK'nın elinde Türk ve Suriyeli sivillerin kanı olan bir terör örgütü olduğu gerçeğini ise değiştiremezsiniz." dedi.

 Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ayrıca BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen'ın İstiklal caddesinde gerçekleştirilen terör saldırısını üstlenmeyi reddettikleri yönündeki haberlere ise şu şekilde yanıt verdi;

"Bugün maalesef, yaraya tuz basan, sözde SDG'nin İstanbul'daki terör saldırısını inkar ettiği açıklamaya atıfta bulunulduğunu da duyduk. Güvenlik Konseyi'nde bir terör örgütünün açıklamasına atıfta bulunmak kabul edilemez ve bu bizim istihbaratımıza yapılmış bir hakaret.

Genel Sekreter, tüm taraflara ister havadan ister karadan olsun maksimum itidal gösterme ve gerilimi tırmandırmaktan kaçınma çağrısı yaptı. Türkiye, silahlı muhalifler ve SDG gerilimi düşürmeli." ifadelerine yer verdi.

 

SONRAKİ HABER