'faili Belli, Tanıyoruz!'

İSTANBUL(ANKA)- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir P...

Haberler 12.10.2015, 13:55
'faili Belli, Tanıyoruz!'

İSTANBUL(ANKA)- Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası tarafından, 10 Ekim’de Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanan kalabalığa düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin bir basın açıklaması yapılarak, “Mitinge katılan savunmasız ‘Kitlelerin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinin’ gözü önünde yapılan saldırının, faillerini biliyor ve tanıyoruz’’ denildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası, 10 Ekim’de Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanan kalabalığa karşı düzenlenen ve 95 vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırının ardından yazlı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, “DİSK, KESK, TMMOB ve TTB`nin çağrısıyla ve Ankara Valiliği‘nin izniyle yapılması planlanan ‘10 Ekim Ankara Emek, Barış, Demokrasi Mitingi’ öncesinde kalleşçe yapılan  saldırı bizlerin barış taleplerimizi  ve kardeşçe yaşama umudumuzu hedef almıştır. Mitinge katılan savunmasız ‘Kitlelerin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçlerinin’ gözü önünde yapılan saldırının, faillerini biliyor ve tanıyoruz’’ denildi.

-“BUGÜN ÜLKE GENELİ GÜVENLİKSİZ BİR HALE GELMİŞTİR’’-

Açıklamada, yakın zamanda Roboski’de 34, Reyhanlı’da 52, Gezi’de 8, Diyarbakır’da 4, Suruç’ta 32 kişinin katledilmesi hatırlatılarak, “Bütün bu katliamların faillerini tanıyoruz. Bugün ülke geneli güvenliksiz bir hale gelmiştir. Muhalif kesimler için Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşleri terörize edilmiş ve kasıtlı olarak saldırıya açık hale getirilmiştir.  İktidarın kendi görüşlerini aktardığı bütün mitingler yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilirken, muhalif kesimlerin toplantıları güvensizleştirilmiştir. Muhalif kesimler bir taraftan baskı altına alınırken diğer taraftan vahşet boyutuna varan saldırılarla toplumun bütün kesimleri korku sarmalının içerisine alınmaktadır. Bu bilinçli politikanın bir parçası olarak ‘10 Ekim Ankara Emek, Barış, Demokrasi Mitingi’nin toplanma alanı olan Ankara Garı önünde ve bu alana bağlanan yollarda üst araması yapmayan kolluk güçlerinin hiç bir güvenlik önlemi almadığı bizzat İç İşleri Bakanı tarafından kamuoyuna açıklanmıştır. Bu sorumsuzluğun sonucu olarak Ankara Garı önünde toplanan kitle saldırıya açık bırakılmış ve yapılan alçakça saldırıda 128 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştır. Kolluk güçlerinin bu tutumu, 11 Ekim’de Ankara Garı önünde  gerçekleşen katliamı kınamak için Sıhhiye‘de bir araya gelen topluluk için de sürdürülmüş, toplantı alanının güvenliği sağlanmayarak alan yeni bir saldırıya açık hale getirilmiştir’’ denildi.

-“KIRLARDAN KENTLERE, BARIŞI İLMEK İLMEK ÖRECEĞİZ’’-

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“İktidarı elinde tutanları ve kolluk güçlerini Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin güvenli bir biçimde yapılmasına olanak verecek bir sorumlulukla hareket etmeye çağırıyor, Bu katliamları unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı, faillerin ve onların işbirlikçilerinin hesap vermesi için sonuna kadar mücadele edeceğimizi bildiriyoruz.

Katledilen canlarımız için özgür, demokratik, sınıfsız ve sömürüsüz bir Türkiye için, topraklarımızı, doğamızı, emeğimizi, bedenimizi, kentlerimizi ve yaşam alanlarımızı savaş çığırtkanlarına, sermayeye bırakmayarak, kırlardan kentlere; barışı ilmek ilmek öreceğiz.’’(ANKA)

(TB/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@