Facianın önlendiği Gaziantep'te yaralar sarılıyor

GAZİANTEP'te, bomba yüklü minibüsle Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik yapılan terör saldırısının ardından kentte yaralar sarılmaya başladı.

Haberler 02.05.2016, 13:55
Facianın önlendiği Gaziantep'te yaralar sarılıyor
GAZİANTEP'te, bomba yüklü minibüsle Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik yapılan terör saldırısının ardından kentte yaralar sarılmaya başladı. Patlamada şehit olan polis memurları için gözyaşlarıyla son törenin yapıldığı kentte, hasar gören kamu kurumları ile işyerlerinde onarıma başlandı. Terör saldırısının ardından başlatılan operasyonlarda ise şu ana kadar 30'u aşkın kişi gözaltına alındı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü bir süre önce polise yönelik bombalı saldırı yapılacağı bilgisine ulaştı. Bu bilginin ardından çalışma başlatan polis, cumartesi günü saldırının 1 Mayıs günü yapılacağı konusunda güçlü istihbarat elde edince, kentte alarm durumuna geçildi. Emniyet Müdürlüğü'nde amir ve müdür düzeyindeki tüm rütbeli polislerin katılımıyla yapılan toplantıda alınacak önlemler tartışıldı. Bu doğrultuda polis, saldırıda hedefin doğrudan polisler olacağının saptandığı dikkate alınarak, pazar günü kentin farklı noktalarında yapılacak 1 Mayıs etkinliklerinde görev alacak personelin geçmişte olduğu gibi Emniyet Müdürlüğü önünden servis araçlarıyla görevlendirilecekleri yere gitmeleri uygulaması iptal edildi.

Saldırı ihtimali göz önünde tutularak polislerin, evlerinden doğrudan görev yerine gitmeleri tebliğ edildi. Ayrıca, önlem amacıyla Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile ek hizmet binasının önündeki yolun yaklaşık 200 metrelik kısmı bariyerlerle araç trafiğine kapatıldı.

09.20'DE SALDIRI GERÇEKLEŞTİ

Alınan bu önlemlerin ardından dün sabah saatler 09.20'yi gösterdiğinde siyah renkli bir minibüs, bariyerlerle trafiğe kapatılmış olan yolda ters şeritten girdi. Bariyerleri aşan minibüsü fark eden Emniyet Müdürlüğü giriş kulübesinde görevli polis memuru 46 yaşındaki Serdal Şakır tüfeği ile bu sırada görev yaptığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne girmeye çalışan 33 yaşındaki Yusuf Erin ise beylik tabancasıyla ateş açtı.

Silah sesleri ile dışarı koşan polisler de silahlarına sarıldığı sırada bomba yüklü minibüs infilak etti. İntihar eylemcisinin kullandığı minibüs bir anda alev topuna dönüşürken, hem aracın parçaları, hem de bombanın tesirini artırmak için içine konulmuş olan demir parçacıkları etrafa saçıldı. Ortalığın savaş alanına döndüğü patlama ile Emniyet Müdürlüğü ile çevresindeki kamu kurumları binaları ile iş merkezlerinin camları kırıldı, büyük hasar oluştu. Patlamada ayrıca silah seslerini duyarak dışarı koşan polisler ile bu sırada Emniyet Müdürlüğü yanında bulunan Gaziantep Su ve Kanalizasyon İşleri İdaresi önünde bulunan bazı sivil vatandaşlar yaralandı.

ALARM DURUMUNA GEÇİREN BEYAZ ARACIN SÜRÜCÜSÜ DE YARALANMIŞ

Patlatılan minibüsün bariyerleri aştıktan sonra polislerin açtığı ateş sırasında yan yoldan geçen beyaz renkli bir otomobil bölgeden uzaklaştı. Polisin açtığı ateşle camları kırılan ve kurşunlar isabet eden aracın saldırıyla bağlantısı olabileceği belirtilerek aranmaya başladı. Ancak, bir süre sonra Emniyet Müdürlüğü'ne birkaç yüz metre uzaklıkta terk edilmiş olarak bulunan otomobilin patlama sırasında tesadüfen bölgeden geçtiği ve sürücüsünün de yaralandığı belirlendi. Olayla ilgisi olmadığı saptanan otomobilin kurşun ve şarapnel parçaları ile hasar gördüğü belirlenirken, hastaneye giden yaralı sürücünün sağlık durumunun ise iyi olduğu öğrenildi.

18'İ POLİS 22 YARALI

İnfilak ettirilen minibüsü fark ederek durdurmak için ateş açan polis memurları Serdal Şakır ile Yusuf Erin şehit olurken, yaralanan 18'i polis 22 kişi ise hastanelerde tedaviye alındı. Tedavisi tamamlanan yaralılardan 4'ü taburcu edilirken, halen hastanede bulunan 18 kişiden sadece 1'inin hayati tehlikesinin bulunduğu, diğerlerinin sağlık durumlarının iyi olduğu açıklandı. Emniyet Müdürlüğü'nün daha önce edindiği istihbarat ile polislerin aynı noktada toplanması uygulamasının sonlandırılması ile olası facianın önüne geçildiği kaydedildi.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ HEMEN SAPTANDI

Saldırı sonrası yaşanan paniğin ardından polis, uzun süre olay yeri incelemesi yaptı. Patlamada kullanılan minibüsün kiralandığı belirlenirken, aynı şirketten kiralanan araçların da benzer eylemde kullanma ihtimali üzerine tüm araçlar tek tek bulundu ve arandı, ancak sorun olmadığı saptandı.

Patlamanın şiddetiyle parçalanan 32 yaşındaki İ.G. adlı teröristin ceset parçaları ise metrelerce uzağa fırladı. Teröristin vücudunun bir kısmı da patlamanın olduğu bölgeye 50 metre uzaklıktaki Emniyet Müdürlüğü ek hizmet binasının bahçesine düştü. Burada yapılan incelemede teröristin parmak izi araştırması yapıldı.

PARMAK İZİNDEN KİMLİĞİNE ULAŞILDI

Polisin yaptığı araştırmada teröristin parmak izi Emniyet Müdürlüğü veri tabanındaki parmak izleri ile karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmada daha önce ehliyet için Emniyet Müdürlüğü'ne verdiği parmak izi eşleşen 2 çocuk babası İ.G.'nin ismine ulaşıldı. Araştırmada parmak izi verdiği dönemdeki adresi çıkarılan İ.G.'nin evine baskın düzenlendi. Burada İ.G.'nin babası, kardeşi, eşi ve bazı akrabaları gözaltına alındı. Teröristin gözaltına alınan babası ile 2 katlı evde alt ve üst katlarda oturduğu da belirlenirken, evde bir ruhsatsız tüfek ele geçirildi.

BİRBİRİ ARDINA OPERASYONLAR YAPILDI

Polis, aile bireylerini sorgularken saldırıyı gerçekleştiren teröristin ilişkileri mercek altına aldı. Terör ve istihbarat birimlerinin araştırmasında teröristin babasıyla birlikte trikotaj işi yapıp, fabrikalarda çalıştığı ve 8 ay önce evden ayrılarak terör örgütüne katıldığını belirledi. Belirlemede ayrıca terörist İ.G.'nin evden ayrılarak kaçak yollarla gittiği Suriye'de terör örgütünün amacı doğrultusunda faaliyet gösterdiği ve kısa süre önce Gaziantep'e geri döndüğünü saptadı. Polis, yaptığı belirlemelerin ardından İ.G.'nin irtibatlı olduğu kişilerin yakalanması için sabaha kadar kent merkezi ve bazı ilçelerde çok sayıda adrese operasyon düzenledi. Yapılan baskınlarda 30'u aşkın kişi gözaltına alındı ve sorgulanmasına başlandı.

EŞİNE ÖLDÜĞÜ SÖYLENMEDİ

Bu arada polisin sorguya aldığı şüpheliler arasında bulunan teröristin adı öğrenilemeyen eşinin olaydan haberdar olmadığı belirlendi. Polis, sorgu sırasında saldırıyı gerçekleştiren İ.G.'nin parçalanarak öldüğünden haberdar olmayan kadına, eşinin öldüğünü de söylemedi.

ŞEHİT POLİSLER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Terör saldırısında şehit olan polis memurları 2 çocuk babası Serdal Şakır ile 1 çocuk babası Yusuf Erin için bugün tören düzenlendi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal, Gaziantep milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye başkanları, şehit polislerin meslektaşları, yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Yakınları, şehit polislerin Türk bayrağına sarılı tabutlarına kapanarak gözyaşı döktü. Şehit polis Yusuf Erin'in eşi Rabia ile 4 yaşındaki oğlu Hüseyin Cevher, birbirine sarılarak gözyaşı döktü. Rabia Erin ile oğlu Hüseyin Cevher, yakınlarıyla birlikte tabuta kapanarak gözyaşı döktü ve Yusuf Erin'in fotoğrafını öptü. Serdal Şakır'ın da yakınları uzun süre tabuta kapanarak gözyaşı döktü. Şehidin 10 yaşındaki oğlu Baran ile Emre babasının tabutuna kapanarak gözyaşına boğulduğu törende yakınları ve polisler tarafından teselli edildi.

Şehit polis memurlarının özgeçmişlerinin okunmasının ardından konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, teröre tepki gösterdi. Dün sabah kentte kalleş bir bombanın patlatıldığını, 2 polis memurunun şehit olduğunu anlatan Yerlikaya şöyle konuştu:

"Dün sabah 9.20’de bir kalleş bomba patlatıldı. Ne adına patlatıldı, hangi inanç adına patlatıldı? Bizim inancımızda savaş yapmanın bile bir hukuku var. Bunu peygamber efendimiz öğretti; savaş yapmanın, cenk yapmanın, cihat yapmanın ne olduğu bize öğretildi. Biz şehrimizi korurken polisimizle istihbaratımızla, korucumuzla hem imanımızdan hem de hukuk devletinden bu milletin bize göstermiş olduğu anayasa ve hukuk kurallarına uygun, insan haklarına uygun çalışıyoruz, kul hakkına uygun çalışıyoruz, hesap verebilir şekilde çalışıyoruz. Toprağın altındaki Gazi şehirdeki bütün şehitler 180 derece kucağını açarak Yusuf’umuzu, Serdar’ımızı kucaklıyor. Yanlış yolda olanlara söylüyoruz; Allah'ın size verdiği o aklı o fikri bir dakika kullanın. Hangi yoldasınız? Tanımadığınız, bilmediğiniz, güya aynı inançta olduğunuzu söylediğiniz sizin açınızdan söylüyoruz hem kendi dünyanı hem öbür dünyanı nasıl berbat edebilirsin. Bizim alnımız ak, yüreğimiz pak. Dimdik ayaktayız, bugün ağlamıyoruz. Rabbimin verdiği sabırla dimdik ayakta duruyoruz. Biriz, beraberiz, iriyiz, diriyiz. Bu ülke bizim ve Gaziantep teröre teslim olmayacaktır, Allah'ın izniyle biz kazanacağız."

Yapılan konuşmaların ardından şehit polis Yusuf Erin’in cenazesi memleketi Hatay’a uğurlandı, şehit polis memuru Serdal Şakır’ın cenazesi ise Gaziantep Asri Mezarlığı’nda defnedilmek üzere mezarlık morguna götürüldü.

KENTTE YARALAR SARILIYOR

Dün sabah yaşanan ve neredeyse kentin her noktasından duyulan patlamanın yol açtığı zarar bu sabah daha net ortaya çıktı. Saldırının yapıldığı noktanın 500 metre uzağındaki onlarca işyerinin camları kırıldı, duvarlarda hasar oluştu. Saldırının tatil günü yapılması nedeniyle çevredeki işyerlerinin sahipleri bugün işyerlerine gelerek tadilat çalışması yaptı.

Vatandaşlar meydana gelen maddi hasardan çok yaşanan can kayıplarına üzüldüklerini söyledi. Terörün biran önce sona ermesini isteyen vatandaşlar, hasarlarını önemsemediklerini belirterek, saldırıları lanetledi.

NÖBETÇİ KULÜBESİ PATLAMANIN İZLERİNİ YANSITTI

Patlamada zarar gören Emniyet Müdürlüğü, Vergi Dairesi ve Büyükşehir Belediyesi’nde hasar tespit ve tadilat çalışmaları sürüyor. Patlamaya en yakın noktada bulunan Emniyet Müdürlüğü önündeki nöbetçi kulübesi ise patlamanın bütün izlerini taşıyor. Şehit polis memuru Serdal Şakır’ın görev yaptığı nöbetçi kulübesinde kurşungeçirmez camlar patlamadan etkilenmezken, kulübenin duvarlarının ise büyük hasar aldığı görüldü.

YEREL GAZETELERDEN ORTAK TEPKİ
Gaziantep’teki yerel gazeteler ise dün yaşanan patlamayı bugün sayfalarına siyah beyaz ve Türk Bayraklı zemin üzerine terör lanetleyen mesajların yer aldığı manşetlerle taşıdı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@