EYT'de yapılandırma formülü uygulanacak! O faizler silinecek! Bu kişilere kredi ile emeklilik yolu açılacak!

EYT’de yeni formüller masaya yatırılmaya devam ediyor. Yapılandırma fırsatı ile bu kişilerin de emekli olmasının önü açılacak. İşte yapılandırma fırsatı ve krediyle emeklilik formülü detayları…

EYT'de yapılandırma formülü uygulanacak! O faizler silinecek!

Türkiye’nin uzun süredir gündeminde yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda çalışmalarda artık sona gelindi. Meclis kararının beklendiği yasanın devreye girmesi halinde 2 milyondan fazla kişi emeklilik hakkı elde edebilecek.

EYT’de yeni formül ise dikkat çekti. Yeni yapılandırma paketinin borcu bulunan milyonlarca vatandaşı borç yükünden kurtarması hedefleniyor. Askerlik ve doğum borçlanmasını ödeyemeyenler, kamu bankaları aracılığıyla kredi alarak emekli maaşlarıyla geri ödeyebilecekler.

YÜZDE 1,20 FAİZ ORANI GÜNDEME GELDİ!

Cumhuriyet tarihinin en büyük yapılandırma paketinin gündeme gelmesi milyonlarca vatandaşa umut oldu. Bu kapsamda özellikle askerlik ve doğum ya da prim borçları nedeniyle emekli olamayacak kişilerin yüzde 1,20’lik faiz oranlarıyla kamu bankalarından sunulacak krediler ile emekli maaşları ile ödemelerini yapmaları sağlanacak.

Düşük faiz oranları ile sunulması hedeflenen krediler ve yapılandırma fırsatı ile faizlerin silinmesi de hedefleniyor. Yapılandırma paketi kapsamında vergi, prim, ceza ve daha pek çok farklı kapsamda borcun yer alması bekleniyor.

BORCU OLANLARA EMEKLİLİK YOLU AÇILACAK!

EYT'de yapılandırma formülü uygulanacak! O faizler silinecek! Bu kişilere kredi ile emeklilik yolu açılacak!

Yeni yapılandırma paketinin devreye girmesi halinde borçları nedeniyle emekli olamayanlara da emeklilik yolunun açılacağı ifade ediliyor. Uzmanlara göre SGK bir banka ile anlaşırsa, emekli maaşından tahsil edilmek üzere bir kredi ile ödemelerin yapılması izin verilebileceği ifade ediliyor.

BU BORÇLARDA FAİZLER SİLİNECEK

Bağ Kur kapsamında yer alan ve borcunu ihya edenlerin diğer bir ifadeyle geçmiş tarihli günlerini satın almak isteyenlerin faizlerinin silinmesine yönelik de çalışma bekleniyor. Henüz konunu detayları ise belli olmadı.  

SONRAKİ HABER