EYT hakkında Bakan Nebati'den kritik açıklama! 5 milyona yakın kişiye emeklilik yolu açıldı!

EYT çalışmalarında sona gelinmesinin ardından detaylar merak edilmeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise konuya ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. İşte EYT’de son durum…

EYT hakkında Bakan Nebati'den kritik açıklama! 5 milyona yakın kişiye emeklilik yolu açıldı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yasal düzenlemeler tamamlandı. Milyonlarca kişi Meclis’ten gelecek EYT kararına odaklanmış durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise 5 milyona yakın EYT’linin emeklilik hakkından yararlanabileceği aktarıldı.

Sadece 2023 yılında 5 milyona yakın EYT’linin yüzde 40’ının emekli olabileceği aktarılıyor. Ayrıca EYT için bütçe kaynağını oluşturduklarını ifade eden Bakan Nebati, enflasyona ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulundu.

EYT’NİN MALİYETİ BELLİ OLDU!

EYT hakkında Bakan Nebati'den kritik açıklama! 5 milyona yakın kişiye emeklilik yolu açıldı!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kanal 7 canlı yayınında EYT başta olmak üzere gündeme ilişkin önemli birçok detayı paylaştı. EYT için bütçe kaynağını oluşturduklarını ifade eden Bakan Nebati, bütçe performansının beklenenden daha iyi olacağının altını çizdi.

Resesyon riskinin ortadan kalkmaya başladığını aktaran Bakan Nebati, emtia fiyatlarının daha ılımlı hale geldiğini aktardı. EYT’nin bütçe üzerinde bir yük olduğunu ifade eden Nebati, bu yükün karşılanmasının iyi hesaplanması ve buna göre altyapının oluşturulması gerektiğini ifade etti. Geçen yıl kaynağın oluşturulacak yeni yıla girildiğini söyledi.

BAKANLIK EYT’DE TEDBİRLERİNİ ALDI!

Seçim sonrasında tüm bu harcamaların ne olacağı yönünde gelen sorulara da yanıt veren Bakan Nebati, %13,4’ten 1 düşen bir bütçenin kasasının çok güçlü şekilde birçok pratik yola devredildiğini ifade etti. EYT’nin henüz kesinleşmediği dönemde önceden tedbir aldıklarını belirten Bakan Nebati, ortaya çıkacak olumsuz durumun en iyi performans ile atlatılacağını aktardı.

Enflasyon ve dolar kurunu da değerlendiren Bakan Nebati, enflasyonun tüm dünyanın başına bir bela olduğunun altını çizdi.

SONRAKİ HABER