Evli Ve Çocuklu Memur İle Bekar Memur Arasındaki Maaş Farkı Ne Kadar Olacak

Evli Ve Çocuklu Memur İle Bekar Memur Arasındaki Maaş Farkı Ne Kadar Olacak Devlet memurlarının aylık net ücretlerinin miktarı, eş ve çocuk durumlarına göre de değişmekte olup, eşi çalışmayan ve 72 aydan küçük 3 çocuğu olan bir memurun aylık net gelirinin, aynı şartlardaki bekar (ve çocuğu bulunmayan) memura göre 365 TL daha fazla olması (2016 yılı ilk altı ayında) da mümkün olabilmektedir.

Haberler 09.01.2016, 00:13
Evli Ve Çocuklu Memur İle Bekar Memur Arasındaki Maaş Farkı Ne Kadar Olacak

Aylık net ücretle birlikte ödenen aile yardımı ödeneğinin miktarı ile aylık brüt ücretten kesilen gelir vergisi miktarı üzerinden indirilen asgari geçim indiriminin tutarı, ilgili memurun eş ve çocuk durumuna göre değişmektedir.
1 Ocak 2016 tarihi itibariyle maaş katsayılarının artırılması ve asgari geçim indirimi tutarlarının yeniden belirlenmesi, Devlet memurlarının eş ve çocuklarından dolayı elde ettikleri aylık net gelirin de 15 Ocak 2016 tarihi itibariyle artacağı anlamına geliyor.
Eş durumunun aylık net maaşa etkisi
Devlet memurlarına, gelir elde etmeyen ve sosyal güvenlik kurumlarından aylık almayan eşleri için aile yardımı ödenmektedir. Öte yandan, eşi aktif ücretli olarak ya da bir kurumda ücret karşılığı çalışmayan Devlet memurları ise eşlerinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaktadırlar.

 

 

Buna göre, eşinden dolayı aile yardımı alan ve asgari geçim indiriminden yararlanan bir memurun aylık net maaşı, 15 Ocak 2016 itibariyle bekar memura göre 214 TL daha fazla olacak.

 

 

 

Eş Durumu

 

 

 

Maaşa Eklenecek Net Tutar

 

Bekar

 

0,00 TL

 

Evli ve eşi çalışıyor

 

0,00 TL

 

Evli ve eşi çalışmıyor

 

214,24 TL

 

 

 

Çocuk durumunun aylık net maaşa etkisi

 

Devlet memurları, aile yardımına müstahak çocuklarından dolayı aile yardımı almakta ve ayrıca bu çocuklardan dolayı asgari geçim indiriminden yararlanmaktadırlar.

 

Ancak, aylık brüt ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisi tutarının, ilgili memurun yararlanabileceği asgari geçim indirimi tutarından daha az olduğu durumlarda, memurun bazı çocuklarından dolayı asgari geçim indiriminden yararlanması mümkün olamamaktadır.

 

Öte yandan, eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanan memur hakkında en çok 3 çocuk (bazı memurlar en çok 2 çocuk için kısmen) için, eşinden dolayı asgari geçim indiriminden yararlanamayan memur hakkında ise en çok 5 çocuk (bazı memurlar en çok 3 çocuk için kısmen) için asgari geçim indirimi uygulanabilecek.

 

 

 

Buna göre, çocuklarından dolayı aile yardımı alan ve asgari geçim indiriminden yararlanan bir memurun 15 Ocak 2016 net maaşı, aile yardımından yararlanabilecek çocuğu olmayan memura göre daha fazla olacak. (en çok 195 TL daha fazla olur).

 

 

 

Çocuk Durumu*

 

 

 

Maaşa Eklenecek Net Tutar

 

Çocuk yok

 

0,00 TL

 

1 çocuk, 72 aydan büyük

 

40,73 TL

 

1 çocuk, 72 aydan küçük

 

62,94 TL

 

2 çocuk, 72 aydan büyük

 

81,47 TL

 

2 çocuk, biri 72 aydan küçük biri büyük

 

103,67 TL

 

2 çocuk, 72 aydan küçük

 

125,87 TL

 

3 çocuk, 72 aydan büyük

 

128,38 TL

 

3 çocuk, biri 72 aydan küçük ikisi büyük

 

150,58 TL

 

3 çocuk, ikisi 72 aydan küçük biri büyük

 

172,78 TL

 

3 çocuk, 72 aydan küçük

 

194,99 TL

 

 

 

Sadece 3 çocuğa göre tablo hazırlanmış olup, çocuk sayısı daha fazla olan personelin; aile yardımı ödeneği kapsamında olan çocuklarından dolayı aile yardımı alabileceği; bu çocuklar için asgari geçim indiriminden ise sadece bazı memurlar (gelir vergisi tutarı toplam agi tutarından fazla olanlar) yararlanabilecektir.
 

 

 

 

Kaynak: ÖğretmenDiyarı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@