Evi Olmayan Dar Gelirliye Müjde: Herkes Ev Sahibi Olacak!

Devlet tarafından başlatılan konut projelerine bir yenisi daha eklendi. Yeni Evim projesi kapsamında, orta gelirli vatandaşların ilk evlerine sahip olmasına imkan sunuluyor.

Evi Olmayan Dar Gelirliye Müjde: Herkes Ev Sahibi Olacak!

Orta gelirli vatandaşlara yönelik başlatılan konut projesinde, ev sahibi olmak isteyen birçok kişiye kaçırılmayacak fırsatlar sunuluyor. Ev sahibi olmayan orta gelirli vatandaşlar için geçerli olan bu konut projesinde, yüzde 0,69 faiz oranı, 15 yıl vade imkanı ve ilk üç yıl geri ödeme şartı ile taksitlerin Hazine tarafından desteklenmesi planlanıyor. Orta gelirli vatandaşlara sunulan bu imkanları ile ilk etapta 250 bin konutun inşasına başlanıldı.

5 MİLYONDAN FAZLA BAŞVURU YAPILDI

Orta gelirli aileler için hazırlanan konut projesinde ilk olarak 250 bin konut inşa edilmeye başlandı. 250 bin konut için 5 milyondan fazla vatandaş, ev sahibi olabilmek için başvurularını yaptı. Kampanyaya gösterilen yoğun talep doğrultusunda yeni projelerin hazırlığı da başladı. Bu kapsamda, 50 bin konut, 1 milyon konut arsası ve 10 bin işyeri projesinin yer aldığı ilk etabın ardından, ikinci etapta konut sayısı 500 bine, işyeri sayısı 50 bine çıkacak. 500 bin rakamından sonra ise yeni paketler de açıklanacak.

PROJEDEN KİMLER YARARLANACAK?

Evi Olmayan Dar Gelirliye Müjde: Herkes Ev Sahibi Olacak!

Orta gelirliler için başlatılan Yeni Evim projesinden ilk olarak on sekiz yaşını doldurmuş olan ve bankalar tarafından kredi alması uygun görülen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının faydalanması sağlanacak. Bununla birlikte, proje kapsamı ile ev alacak olan kişilerin bir evlerinin olmaması ve son bir yıl içerisinde de konut almak istediği ilde herhangi bir konut satışı yapmamış olması gerekiyor. Kampanya şartları arasında, hane halkının toplam geliri de dikkat edilecek unsurlar arasında yer alıyor.

İKİNCİ EL EVLER KAMPANYA DIŞINDA KALI

Orta gelirlilerin ev sahibi olabilmesi için başlatılan bu projede, satın alınmak istenilen evin sıfır olması şartı aranacak. Bunun yanı sıra, ev sıfır olsa dahi tapuda devir görmüş ise, kampanya kapsamı dışında kalacak. Kampanya kapsamında konutlar 3 gruba ayrılıyor. Birincisi tamamlanmış konutlar, ikincisi belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar, üçüncüsü ise yapımına başlanacak olan konutlar. 

SONRAKİ HABER