Etso Başkanı'nın Kaçak Villasına Yıkım

EDİRNE Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'un Tunca Nehri kenarına yaptığı ve ruhsatsız olduğu belirlenen villa, mahkeme kararı ile yıkıldı.

Haberler 27.01.2016, 15:07
Etso Başkanı'nın Kaçak Villasına Yıkım

(DHA) - EDİRNE Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'un Tunca Nehri kenarına yaptığı ve ruhsatsız olduğu belirlenen villa, mahkeme kararı ile yıkıldı.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, sahibi olduğu Tunca Nehri kenarındaki tarlaya 2012 yılında iki katlı villa yaptırdı. Edirne Belediye Başkanlığı Şehircilik ve İmar Müdürlüğü ekipleri, izinsiz yapılan villa için tutanak düzenleyerek ruhsat alması için bir ay süre verdi. Ancak yasal süre içinde inşaat ruhsatı alınmayınca belediye encümeni yıkım kararı verdi.

DANIŞTAY HÜKMÜ BOZDU


Villanın sahibi Zıpkınkurt, belediyenin yıkım kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme belediyenin yıkım kararını iptal etti. Ancak Edirne Belediyesi yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Danıştay yıkım kararının iptali yönündeki hükmü bozarak, encümen kararında hukuka aykırı olmadığı yönünde görüş bildirdi. Edirne İdare Mahkemesi Danıştay'ın bozma kararına uyarak kaçak villanın yıkılması yönünde yeni bir karar verdi.

İdare Mahkemesi'nin kararı Edirne Belediye Başkanlığı'na 23 Haziran 2015 tarihinde tebliğ edildi. Ancak belediye 30 günlük yasal süre yerine 186 gün sonra yıkım kararını bugün uyguladı. Edirne Belediyesi yıkım için bu sabah saat 10.00'da ETSO Başkanı Zıpkınkurt'un kaçak villasına geldi. Ancak verilen yasal süresi için villadaki eşyaların boşaltılmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine yeni bir süre verilerek eşyaların boşaltılması saat 15.45'e kadar sürdü.

Nehir kenarındaki kaçak villa içerisindeki eşya, cam ve kapıların yanı sıra klozet bile sökülerek kamyona yüklendi. Tüm eşyanın çıkarılmasının ardından Edirne Belediyesi Şehircilik ve İmar Müdürlüğü ekipleri kaçak villayı iş makineleriyle yıktı. Yıkım sırasında Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri de çevrede hazır bekledi.

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@