Et Fiyatlarındaki Artış Yem ve Aracıdan

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son dönemdeki et fiyatlarındaki artışın üretim yetersizliğinden kaynaklanmadığını vurgulayarak, “Bu artışın iki boyutu va

Et Fiyatlarındaki Artış Yem ve Aracıdan

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, son dönemdeki et fiyatlarındaki artışın üretim yetersizliğinden kaynaklanmadığını vurgulayarak, “Bu artışın iki boyutu vardır. Birincisi, girdi maliyetlerinde özellikle yem fiyatlarındaki artıştır. İkincisi ise bu artışın çok üzerinde oluşan aracı karlarıdır” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı yazılı açıklamada, bir süredir et ithalatının başlatılması yönünde bir çabanın olduğunu,  çabalar ve bu yönde yürütülen "lobi faaliyetleri" konusunda daha önce de kamuoyunu bilgilendirdiklerini anımsatarak, “Bu çabalar arasında ‘spekülasyon’ yoluyla et fiyatlarını artırmak ve bu yolla ithal et üzerindeki gümrük vergilerini düşürtmek de yer almaktadır” dedi.

Son günlerde et fiyatlarında bir artış görüldüğünün altını çizen Yetkin, “Bu artışın iki boyutu vardır. Birincisi, girdi maliyetlerinde özellikle yem fiyatlarındaki artıştır. İkincisi ise bu artışın çok üzerinde oluşan aracı kârlarıdır. Sonuç olarak karkas et fiyatlarındaki artışın yem maliyetinden marketlerdeki fiyat artışının ise aracı kârlarından oluştuğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

-“ET FİYATLARINDA ÜRETİM DURUMUYLA AÇIKLANAMAYACAK BİR ARTIŞ GÖRÜLÜYOR”-

İbrahim Yetkin, et fiyatlarında üretim durumuyla açıklanamayacak bir artışın görüldüğünü de vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bu açıdan bakıldığında et fiyatlarında üretim durumuyla açıklanamayacak bir artış görülmektedir. Şöyle ki, son iki aylık dönemde karkas et fiyatları 20.58 TL’den 22.58 TL’ye çıkmış, yani yüzde 10 civarında artmıştır. Buna karşılık, marketteki et fiyatlarındaki artış yüzde 20 civarında olmuştur. Başka bir deyişle maliyetteki yüzde 10'luk artış, piyasaya yüzde 20 civarında bir artış olarak yansımıştır. Durum böyleyken, ‘ithalat lobisi’ söz konusu artışın yüksek aracı kârlarından değil et üretimindeki yetersizlikten kaynaklandığını iddia etmekte ve ithalat kapılarının açılması yönünde uğraş vermektedir.

Yetkin, et üretiminin yetersiz olduğu iddialarına TÜİK'in verilerini kaynak gösterdi. Yetkin açıklamasında şu bilgileri verdi:

“TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Türkiye'nin toplam kırmızı et üretimi, geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3 artarak 402 bin 335 tona ulaşmıştır. Buna göre, kırmızı et üretimi, bir önceki döneme göre yüzde 98.7, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9.3 artış kaydetmiştir. Sığır eti üretimindeki artış bir önceki döneme göre yüzde 101.2, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.2 olmuştur.

Koyun eti üretimi de bir önceki çeyreğe göre yüzde 68.9, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.4 artış göstermiştir. Bu rakamlar son günlerde et fiyatlarındaki artışın üretim yetersizliğinden kaynaklandığını iddia ederek et ithalatının yeniden başlatılması için çaba harcayanların iddialarının ne kadar temelsiz olduğunu ortaya koymaktadır.” (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.