Eskiden bedavayken şimdi parayla satılıyor! Kasaptan kemik almak bile artık parayla!

Küresel piyasalarda yaşanan gıda krizi ve yurt içindeki ekonomik etkenler gıda fiyatlarını adeta uçurdu. Et ve et ürünlerinde fiyatlar artmaya devam ediyor. Eskiden bedava olan kemikler bile artık parayla satılıyor…

Eskiden bedavayken şimdi parayla satılıyor! Kasaptan kemik almak bile artık parayla!

Pandemi sonrasında küresel düzeyde artan enflasyon ve resesyon endişeleri, Rusya ve Ukrayna savaşı gibi birçok etken piyasalarda enerji ve gıda krizinin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle gıda krizi sonrasında et ve et ürünlerinde ülkemizde ciddi bir artış yaşandı.

Geçtiğimiz yıllarda kasaplar tarafından ücretsiz olarak verilen kemikler artık ücretli olarak satılıyor. Marketlere kilosu 50 lira, kasaplarda ise kilosu 15 liraya varan fiyatlarla kemik satışları yapılıyor.

KİLOSU 50 LİRAYA DAYANDI

Eskiden bedavayken şimdi parayla satılıyor! Kasaptan kemik almak bile artık parayla!

Kasaplarda geçmişten günümüze kadar ilikli kemikler ücretsiz olarak veriliyordu. Özellikle sokak köpekleri ve diğer hayvanları için isteyen herkese bu kemikler ücretsiz olarak veriliyordu. Şimdilerde ise kemikler ücretli olarak satılmaya başladı.

Marketlerde kilosu 50 TL’ye kadar çıkan kemik fiyatları, kasaplarda ise 15 TL gibi fiyatlar ile satışa çıkıyor. Son dönemde et ve et ürünleri başta olmak üzere temel gıda ürünlerine gelen zamlar ve küresel gıda krizi etkileriyle artık ücretsiz olarak kemik alınamıyor.

GIDA KRİZİ PİYASALARI ETKİLEDİ

Küresel düzeyde yaşanan gıda krizinin de etkileriyle et ve et ürünlerinin fiyatlarında ciddi bir artış yaşandı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur, etin aşırı değerlenmesinden sonra özellikle kışın vitamin deposu olan ilikli kemiklere talep olduğu ifade edildi. Artan bu talep sonrasında daha ücretsiz olan bu kemiklerin ücretli olarak satılmaya başladığı ifade edildi. Hala çoğu kasap tarafından ücretsiz olarak verildiği ifade edilse de birçok yerde kemiklerin ücretli olarak verilmeye başladığı aktarıldı.

SONRAKİ HABER