Eski Tarım Bakanı, İstanbul Adayı'ndan Kokulu Bal Ve Lüfer Boğaz'a Dönecek Vaadi

-AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Mehdi Eker, “Lüfer Boğaz’a geri gelecek” dedi.

Haberler 24.10.2015, 10:55
Eski Tarım Bakanı, İstanbul Adayı'ndan Kokulu Bal Ve Lüfer Boğaz'a Dönecek Vaadi

ANKARA(ANKA) - Gıda Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı M. Mehdi Eker, üniversitelerle araştırma enstitülerinin tarım sistemine entegre edilmesi gerektiğini bildirdi. Bal üretiminin çeşitlendirilmesi, “kokulu bal” ile üretiminin de gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Eker, “İstanbul’un balığı lüfer, Boğaz’a geri dönecek” vaadinde bulundu.

Eker, Ortak Akıl Toplantıları ile gerek yapısal meseleler gerek süreç içindeki uygulamalarla ortaya çıkan problemleri aştıklarını belirterek “Daha çok teknoloji, bilgi, daha yüksek standart, kalite ve daha az maliyetle tarım sektörünün nasıl gelişeceğini araştırıyoruz. Bunların bir kısmı coğrafyamız, kültürümüzle bir kısmı da bizim dışımızdaki faktörlerden etkilenir. Ticaret partnerlerimiz var. Bunlarda durum eğer iyi değilse biz etkileniriz. İnsanlar artık kendileri için değil başkaları için üretim yapıyor, uzak pazarlarda yarışarak rakipleriyle ticaret yapıyor. O zaman yeni bir ihtiyaç alanı olarak modern depolama konusu ortaya çıkıyor” dedi.

Türkiye’nin bilgi ve teknolojiyi çok yoğun kullanmak zorunda olduğunu, verimlilik artışı için en önemli bu girdilerin, üniversite ve araştırma enstitülerinde geliştirilebileceğini kaydeden Eker, “Eğer bu yerler, araştırılacak konuyu kendileri belirliyor ve sahadan kopuk işliyorsa, o zaman önemli bir kaynağımız heba oluyor demektir. Üniversiteler ve araştırma enstitüleri bizim işimize yaramıyor demektir. Bunları da sisteme dâhil etmeliyiz. Çünkü bunlar, ülkemizin entelektüel sermayesini kullanıyor. Bu kolayca elde edilebilecek bir şey değil" dedi.

Eker, bitkisel üretimde İstanbul'un çiftçileriyle ilgili bir vizyon oluşturduklarını ve gerek sebzeciliğin geliştirilmesi gerek üretim miktarının artırılmasının, bu vizyonlarının bir parçası olduğunu belirtti.

Küçükbaş hayvancılık ve balıkçılık sektörlerinin yanı sıra arıcılığın da çok önemli olduğunu vurgulayan Eker, bir takım aromalı balların geliştirilmesinin de vizyonlarının parçası olduğunu söyledi.

Eker, lüfer cinsi balığın, İstanbul Boğazı'nın balığı olduğunu vurgulayarak, "Bu balığın ne şekilde korunup geliştirileceğine dair bir vizyonumuz var. Bu projelerin hayata geçmesi sizlerin katkısıyla belirlenecek" dedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@