Eski Musul Başkonsolosu Yılmaz Chp'den Adaylık İçin Başvurdu

IŞİD tarafından beraberindeki konsolosluk çalışanlarıyla birlikte rehin alındıktan 101 gün sonra serbest kalan Türkiye’nin eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, CHP’den Ardahan milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.

Haberler 03.09.2015, 15:34
Eski Musul Başkonsolosu Yılmaz Chp'den Adaylık İçin Başvurdu

ANKARA (ANKA) - IŞİD tarafından beraberindeki konsolosluk çalışanlarıyla birlikte rehin alındıktan 101 gün sonra serbest kalan Türkiye’nin eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, CHP’den Ardahan milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulundu.

CHP’de, 1 Kasım’da yapılacak genel seçimler için milletvekili aday adaylığı başvuruları devam ediyor. Genel merkezde 31 Ağustos Pazartesi günü başlayan başvurularda, bugüne kadar yaklaşık 200 aday adayı milletvekili olmak için dosya sundu.

Milletvekili adaylığı için Duşanbe Büyükelçiliği görevinden istifa eden, Türkiye’nin eski Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz da başvurusunu yaptı. Yılmaz, Türkiye’nin Musul Başkonsolosu olduğu sırada, IŞİD tarafından beraberindeki konsolosluk çalışanlarıyla rehin alınmış, 101 gün sonra serbest kalmıştı.

 

-YILMAZ: “AİLECEK ALDIĞIMIZ BİR KARAR”-

 

Yılmaz’a başvurusunda, Genel Sekreter Gürsel Tekin de eşlik etti. Başvurusunun ardından gazetecilere açıklamada bulunan Yılmaz, Türkiye ve Ardahan için güzel çalışmalar yapacağını, CHP’ye elinden geldiği kadar destek vermeye çalışacağını ifade etti. Yılmaz, “Başka partilerden teklif geldi mi?” sorusuna “Şu anda ben adaylık müracaatımı yaptım, ilerleyen süreçte gerekirse konuşuruz” yanıtını verdi.

“Teklif CHP’den mi geldi?” sorusu üzerine de Yılmaz, "Görüşmeyle, Sayın Genel Başkanımızın da kabul buyurmasıyla oldu. Bu bir demokratik hak, vatandaşlık hakkı, Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan herkesin siyasetle ilgilenmek hakkı. Dolayısıyla benim de geldiğim aşama itibariyle, bundan sonra daha fazla verimli olabileceğim bir alana geçiyorum. Bu da gayet normal, insani bir şey, ailecek verdiğimiz bir karar. Sağ olsun, partimin onayıyla oldu bu. Yani bu tamamen bizim tercihimiz” diye konuştu.

-IRAK’TA İŞÇİLERİN KAÇIRILMASI: “AİLELERİNİN ŞU ANDA NE KADAR ACI ÇEKTİĞİNİ BİLİYORUM”-

Irak’ta Türk işçilerin kaçırıldığının hatırlatılması üzerine de Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ben, onların ailelerinin şu anda ne kadar acı çektiğini, 101 gün acı çeken ailemden biliyorum. Son derece hassas bir konu. Onların sağlığı için dua edelim. Gerekli çalışmalar mutlaka yapılıyordur, herkes  yapıyordur, biliyorum. İnanın çok büyük bir trajedidir bu konular, insani trajedidir. Ben, onlara dua ediyorum, sağ salim gelmelerini diliyorum. Bizim Bağdat Büyükelçimiz, son derece çalışkan bir büyükelçimiz, elinden gelen her şeyi yaptığını düşünüyorum. İnşallah tez zamanda kurtulurlar ve böyle acılar biter. Son derece sarsıcı bir acı bu.”

Yılmaz, soru üzerine Bağdat Büyükelçisi ile görüşmediğini belirterek, “Ama ben biliyorum ki o, her türlü şeyin, en iyisini yapıyordur” dedi.

-“BUNLAR ARTIK GERİDE KALAN KONULAR”-

“Siyasete girdiğinizde, geçirdiğiniz 101 günlük zor zamana ilişkin, bilinmeyenleri, soru işaretleri açıklayacak mısınız?” sorusuna da Yılmaz şu yanıtı verdi:

“Ben girmeyi düşünmüyorum. Biz çok büyük bir trajedi, acılar yaşadık, aile, ülke olarak yaşadık. İnsanların duaları oldu bizim için. Biz tabiri yerindeyse feleğin çemberinden geçip, geldik. Dolayısıyla o konular artık geçmiştir, önümüze bakacağız. Ardahan’ımız, ülkemiz için, güzellikler için uğraşacağız, çaba sarf edeceğiz. Bunlar artık geride kalan konular.”

-TEKİN: “DAVUTOĞLU YİNE ALNINDAN ÖPEBİLİR”-

Yılmaz’a, Türkiye’ye getirildiği sırada Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisini alnından öptüğünün anımsatılması üzerine ise CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin araya girerek, “Yine alnından öpülecek bir insandır, Sayın Davutoğlu yakalarsa yine öpebilir” dedi.

Tekin, “Deneyimli dış politikalarınızın, özellikle Ortadoğu coğrafyasında yaşanan sorunları sıcak yaşayan bir insan olarak, CHP'nin ve ülkemizin beklentisi olan bu sürece, önemli katkıları olacağını çok iyi biliyorum” diye konuştu.

“Yılmaz’ın adaylığı kesin mi?” sorusuna da Tekin, “Tabii ki aday adayıdır. Ardahan’ın benim için özel bir yeri var, Ardahanlıyım. Tabii ki benim topraklarımda mutlaka bir vekilin çıkması için o coğrafyanın çocuğu olarak elimizden gelen her türlü katkıyı sunacağız. Ben Sayın Vekilin, bölgede ne kadar sevildiğini sayıldığını çok iyi biliyorum. Çok merak edenler olabilir ideolojik yapısını, aile soldan gelen, CHP’lidir. O merakınızı da gidermiş olayım” yanıtını verdi.

-ESKİ RTÜK ÜYESİ ÖZTUNÇ: “MİLLETLE ZITLAŞAN HEP KAYBETMİŞTİR”-

CHP’de 1 Kasım seçimleri için milletvekili aday adaylığı için başvuruda bulunanlar arasında, 7 Haziran seçimi için yaptığı başvuru “kamu görevlisi” olduğu iddiasıyla YSK tarafından düşürülen Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve RTÜK üyeliği görevinden istifa eden Ali Öztunç da yer alıyor.

Kahramanmaraş milletvekilli adaylığı için başvuruda bulunan Öztunç da, ANKA’ya yaptığı değerlendirmede “Seçmen 7 Haziranda AK Parti’ye ilk tokadını vurdu ama akıllanmadılar, 1 Kasım’da okkalı tokat geliyor. Milletle zıtlaşan hep kaybetmiştir. AK Parti bir kişinin egosu için milletle zıtlaşıyor, kaybedecekler. Seçim bölgem Kahramanmaraş’ta da bu dönem hep beraber ele ele vereceğiz, kişisel egolarımızdan sıyrılacağız ve CHP’den iki milletvekili getireceğiz” diye konuştu.

-SON BAŞVURU TARİHİ 7 EYLÜL PAZARTESİ-

CHP’de milletvekilliği aday adaylığı için başvurular parti genel merkezinde alınıyor. Genel merkezin giriş katına kurulan bankolardan başvuru yapılırken, kadın ve gençlerden 2 bin 500 lira, diğer adaylardan 5 bin lira alınıyor. Engelli adaylardan ise başvuru ücreti alınmıyor. Milletvekilliği aday adaylığı başvuruları 7 Eylül Pazartesi Günü saat 17.00’da sona erecek. (ANKA)

(GO/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@