Eski Bir Mevkidaş İçin: Şehit Menderes'i İdama Gönderenler Bu Cinayetin Vebalinden Kurtulamazdı

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Merhum Başbakan Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Haberler 17.09.2015, 15:20
Eski Bir Mevkidaş İçin: Şehit Menderes'i İdama Gönderenler Bu Cinayetin Vebalinden Kurtulamazdı

ANKARA (ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şehit Menderes ve arkadaşlarını idama gönderenler ise hiçbir zaman bu cinayetin vebalinden, bu utançtan kurtulamamışlardır. Ancak aziz milletimiz merhum Menderes ve birlikte şahadete yürüdüğü arkadaşlarına  gönlünün en müstesna yerini ayırmıştır” dedi.

Başbakan Davutoğlu, Merhum Başbakan Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. "Yeter söz milletindir” diyerek sessiz kalabalıkların sesi olan ve ülkedeki demokrasi mücadelesine öncülük yapan,  eserleriyle olduğu kadar haksızca ve insafsızca idam edilmesiyle de milletin gönlünde ölümsüzleşen devlet ve siyaset adamı Adnan Menderes’i vefat yıldönümünde saygı ve rahmetle andığını belirten Başbakan Davutoğlu, “Merhum Menderes, vesayetçi zihniyetler tarafından horlanan, dışlanan, küçümsenen çoğunluğun umudu ve sesi olmuş, millet iradesini  iktidara taşımıştır” dedi.

Başbakan Davutoğlu, yürüttüğü demokrasi mücadelesini hazmedemeyen malum vesayet odakları tarafından hukuk kurallarını ve toplum vicdanını hiçe sayan darbe mahkemelerinin kararıyla bundan 54 yıl önce, 17 Eylül 1961 günü idam edilen rahmetli Menderes, millet vicdanında bir demokrasi şehidi olarak yerini aldığını bildirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şehit Menderes ve arkadaşlarını idama gönderenler ise hiçbir zaman bu cinayetin vebalinden, bu utançtan kurtulamamışlardır. Ancak aziz milletimiz merhum Menderes ve birlikte şahadete yürüdüğü arkadaşlarına  gönlünün en müstesna yerini ayırmıştır. Merhumun milletle kurduğu gönül köprüsünü onun fani bedenini ortadan kaldırarak amaçlarına ulaşabileceklerini sananlar milletin iradesi karşısında hezimete uğramıştır” dedi.

Milletin, bu şahadetin acısını yarım asırdır yüreğinde taşıyarak vesayetçilere en asil, en çarpıcı cevabı verdiğini, kendisine hizmet edenleri ise baş tacı ettiğini anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu mesajına şöyle devam etti:

“ 'Yeter söz milletindir' şiarıyla millet ruhunu şaha kaldıran Menderes’in yürüttüğü demokrasi ve kalkınma mücadelesi, milletimiz tarafından dün olduğu gibi bugün de büyük takdirle anılmaya devam etmektedir. Merhum Aziz Adnan Menderes’i ve merhum Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan’ı bu şükran ve minnet hisleriyle yad ediyor, manevi emanetlerine ilelebet milletçe sahip çıkmamızı Allah’tan niyaz ediyorum." (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@