Ergene'de Çevre Kazandı

Ergene halkının ve sivil toplum örgütlerinin termik santral isyanı sonuç verdi. CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in, Ergene'de tepkilere neden olan konuyu Meclis’t

Ergene'de Çevre Kazandı

Ergene halkının ve sivil toplum örgütlerinin termik santral isyanı sonuç verdi. CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in, Ergene'de tepkilere neden olan konuyu Meclis’te gündeme getirmesi üzerine Bakan İdris Güllüce, kömüre dayalı bir santral için bakanlığına yapılan başvuru olmadığını açıkladı.

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ergene’de özel bir firma tarafından yapılacağı açıklanan termik santrali soru önergesiyle geçtiğimiz aylarda Meclis gündemine taşımıştı. Ergene’de halkın ve sivil toplum örgütlerinin yoğun tepkisini çeken termik santral için CHP’li Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye, “Ergene ilçesine kömüre dayalı termik santral kurulması için herhangi bir başvuru yapılmış mıdır? Bu başvuru hangi aşamadadır?” diye sordu.   

BAŞVURU YOK

CHP’li Yüceer’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Ergene’ye kömüre dayalı termik santral yapılması için Bakanlığımıza yapılan başvuru bulunmamaktadır” dedi.

TERMİK SANTRALLER YÜKSEK KİRLİLİK YÜKÜNE SAHİP

Bakan Güllüce, termik santrallerini hava kirliliği açısından oldukça yüksek kirlilik yüküne sahip olduğunu kabul ederek, termik santrallerin Büyük Yakma Tesisleri Yönetmeliklerinde ısıl güçleri ve kullandıkları yakıt kapsamında ilgili hüküm ve sınır değerlere uygun olarak faaliyet göstermeleri gerektiğini belirtti.

ISRARLI TAKİBİMİZ SONUÇ VERDİ

Önerge yanıtını değerlendiren Yüceer, konuyu ısrarlı takibimiz, TBMM’de sürekli dile getirmemiz ve Ergeneliler’in haklı isyanı sonuç verdi. Bakanlık, oluşturulan kamuoyu sayesinde,  Ergene’de halkın sağlığını tehdit edecek termik santral için herhangi bir başvuru olmadığını açıkladı. Bu zafer öncelikle “suyumuzu toprağımızı kirletiniz yeter havamızın kirletilmesine izin vermeyeceğiz”, “Doğaya saygı”, “geleceğimiz çocuklarımız için temiz çevre istiyoruz, termik santral istemiyoruz” diye eylem yapan Ergene’nin, sivil toplum örgütlerinin zaferidir” dedi.

ERGENE ORTAK BİR İRADE GÖSTERDİ

 

Trakya’da insan sağlığını ve doğayı tahrip edecek her girişimin sonuna kadar karşısında olacaklarını belirten Yüceer, “Doğal güzellikleri ile ülkemizin en müstesna bölgelerinden biri olan Trakya’da son yıllardaki plansız ve sağlıksız sanayileşmenin insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştığının inkar edilemeyecek bir gerçektir.  Ergene Nehri’nin, Istranca Dağları’nın hali ortada. Geleceğin kurtarılması için atılacak en önemli adımlardan biri toplumda çevre bilincinin oluşturulmasıdır. Ergene halkı bu bilinci en iyi şekilde ortaya koydu. Ortak bir irade göstererek, termik santrale hayır dedi. Sağlıklı, yaşanabilir, yeşil, daha güzel bir dünya için çocuklarımıza torunlarımıza sağlıklı bir gelecek bırakabilmek için bir an önce “doğa katliamlarına” son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
ergene çevre kazandı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.