Erdoğan'ın Afişini yırttıkları gerekçesiyle 2 Çocuğa Dava

DİYARBAKIR'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın billboarda asılı olan afişini yırttıkları gerekçesiyle 12 yaşındaki R.Y. ve 13 yaşındaki kuzeni R.T. hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten 1 yıl 2 aydan, 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Haberler 28.10.2015, 22:12
Erdoğan'ın Afişini yırttıkları gerekçesiyle 2 Çocuğa Dava
Felat BOZARSLAN/DİYARBAKIR, (DHA)- DİYARBAKIR'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın billboarda asılı olan afişini yırttıkları gerekçesiyle 12 yaşındaki R.Y. ve 13 yaşındaki kuzeni R.T. hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten 1 yıl 2 aydan, 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesi gereği Adalet Bakanlığı'ndan izin alınarak R.T. ve kuzeni R.Y. hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlaması ile soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten savcının hazırladığı iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mağdur olarak yer aldı. İddianamede R.Y. ve R.T.'nin işledikleri suçun tarihinin 1 Mayıs 2015 olduğu belirtildi. Savcı her iki çocuğun da Cumhurbaşkanı'na hakaret ettikleri gerekçesiyle 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Savcı suça sürüklenen çocukların 15 yaşından küçük olmaları nedeniyle cezalarından yarı oranında indirim yapılmasını da talep etti.

ADALET BAKANLIĞI'NDAN İZİN ALINDI

Hazırlanan iddianamede suça sürüklenen çocukların olay günü saat 15.50 sıralarında Diyarbakır'da Karayolları 9'uncu Bölge Müdürlüğü önündeki billboardlarda asılı bulunan Cumhurbaşkanı'na ait resimleri yırtarak yere attıklarının tespit edildiği belirtildi. İki çocuğun kolluk görevlilerince yakalanmasının ardından yargılama izni verilmesi için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden izin alındığını belirten savcı, iddianamede çocukların ifadelerine de yer verdi.

ESKİCİYE SATACAKTIK

İddianameyi yansıyan ifadelerinde suçlamaları kabul etmediklerini belirten R.Y. ve R.T., "Olay günü birlikte pazardan eve gidiyorduk. Billboardlardaki asılan afişleri yırtıp eskiciye satacaktık. Resme çok dikkat etmedik. Kimin olduğunu bilmiyordum. Bizim amacamız sadece kağıtları yırtıp eskiciye satmaktı" dedi.

ALGILAMA YETENEKLERİ GELİŞMEMİŞ

İddianamenin Diyarbakır 1'inci Çocuk Mahkemesi'nce kabul edilmesinin ardından iki çocuğun yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi. Çocukların avukatı İsmail Korkmaz, "Bu çocuklar Erdoğan'ın afişini yırtmışlar. Herhangi bir sövme, eleştiri veya birşey yok. Bu afişi Cumhurbaşkanı'na hakaret kastıyla yırtmamışlar. Afişleri yırtıp eskiciye satma saikiyle yırtmışlardır. Hakaret kastları yok. Zaten yaşları itibariyle hakaret yetenekleri de yok. Elimizdeki psikiyatri raporuna göre bu çocukların algılama yetenekleri gelişmemiş. Savcı soruşturma evresinde çocukların algılama yeteneklenekleri olup olmadığının tespiti için psikiyatriden kanaat raporu istemiş. Diyarbakır Çocuk Hastanesi'nden alınan psikiyatri kanaat raporuna göre bu çocukların işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama ve bu suçla ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmemiştir. 'Muhakeme yetileri yaşının gerisindedir' şeklinde doktor raporu vardır. Bu rapor olmasına rağmen Adalet Bakanlığı kovuşturma izni verdi" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@